HABER

YSK'nın ara kararı sonrası açıklamalar art arda geldi

Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) AK Parti ve MHP tarafından İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi talepli olağanüstü itirazlarına ilişkin mesai sürüyor. Yüksek Seçim Kurulu ilk olarak, KHK ile ihraç edilen kişilerin oy kullanabileceğine karar verdi. YSK'nın ara kararı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin İBB adayı Binali Yıldırım ve MHP Lideri Bahçeli'den açıklamalar geldi.

YSK'nın ara kararı sonrası açıklamalar art arda geldi

AK Parti'nin İstanbul seçimleriyle ilgili olağanüstü itirazlarını görüşen Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) ara kararına ilişkin, siyasilerden art arda açıklamalar geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: NİHAİ KARARI BEKLEYECEĞİZ

YSK'nın İstanbul için verdiği ara karar hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Karara yönelik herhangi bir yoruma girmeyeyim. Şu anda aklımda kaldığı itibarıyla 9 maddede itiraz vardı. Diğer 8'i üzerinde de onların incelenmesine ayrıca karar vermişler. 8 maddenin de incelenmesini şu anda izliyoruz. Onlar da tabii çok çok ciddi başlıklar. Onlar da incelendikten sonra nihai kararı bekleyeceğiz." dedi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN YSK'NIN KHK'LILAR KARARINA YORUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu'nun KHK'lılarla ilgili aldığı kararla ilgili olarak yaptığı açıklamada "YSK'nın kanun hükmünde kararnamelilerle ilgili aldığı karar doğru bir karar. Diyor ki 'Bunlar oy kullanabilirler.' Daha önce de benzer kararları var." ifadelerini kullandı.

BİNALİ YILDIRIM: KONUŞMAM DOĞRU OLMAZ

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, YSK’nın kararına ilişkin, "YSK'nın kararına yorum yapmam yanlış olur. Süreç tamamlanmış değil, kanaat belirtmem doğru olmaz. Çünkü işin konusu benim" ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ: HAKİMLERE SAYGILI OLMAK LAZIM

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, katıldığı 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilerin İstanbul seçimleriyle ilgili sorularını yanıtladı. Bahçeli yaptığı açıklamada, "Yüksek Seçim Kurulu çalışıyor bizim olumlu olumsuz diye bir sorgulama yapmamız o çalışmaya gölge düşürmesin. Hakimlere saygılı olalım siye söylüyorum. Sonra değerlendirme yaparız inşallah" ifadelerini kullandı.

SOYLU: HEP BERABER GÖRECEĞİZ

YSK'nın kararıyla ilgili bir değerlendirme de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi. Soylu, "YSK'nın bir kararla birlikte bu itiraza konu olan meselelerin araştırılması ve bunlarla ilgili yapılacak birtakım değerlendirmelerin önemli olduğunu düşünüyorum. Araştırmaların sonucu ne çıkacak hep beraber göreceğiz" dedi.


Geri Dön