Binlerce arıyı öğrencilerin üzerine salacaklar!

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, okullardaki uyuşturucu sorununu çözmek için "şaşkınlık yaratan" bir proje açıkladı.

Öğrencileri uyuşturucudan korumak için arılara uyuşturucu koklatarak bir deney yaptıklarını söyleyen Özer, "Arılar insan vücuduna konmayan tek hayvan. Uyuşturucu aldıkça uyuşturucu kullanan insanı bulup bulmayacağını tespit etmeye çalışıyoruz" dedi.

Ata Özer, dün düzenlediği sohbet toplantısında, İstanul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi. Okullarda uyuşturucu madde kullanımına ilişkin görüşlerini aktaran Ata Özer, bir projesi olduğunu söyledi. 2,5 aydır bu proje üzerinde çalışıldığını belirten Özer, şunları söyledi: "Dünyada uygulanmamış bir proje ama başaracağız. Projeye 'tamam' dediğimizde okullarda uyuşturucu büyük ölçüde geri planda kalacak. Çalışma arılar üzerinde yapılıyor. Bunun sebebi, arı, insan üzerinde tek gezmeyen ve konmayan canlı. Sokar ve kaçar. Çalışmalar kapsamında arılara çeşitli uyuşturucu maddeler veriliyor. Bu çalışmalarda başarı sağlanırsa arılar bundan sonra insana konacak. Bende onun aradığı varsa konacak. O kişide uyuşturucu olduğunu anlayacağım. Projeyi uzmanlara danıştıktan sonra kamuoyuyla paylaşıp hayata geçireceğim."

Çalışma için aralarında rehberlik, fen bilgisi öğretmenlerinin de bulunduğu bir komisyon kurduklarını söyleyen Özer, bir sonuç elde ettikten sonra bunu kamuoyuyla paylaşacağını belirtti.