HABER

Binlerce yıllık gelenek

Göçebe savaşçıların ciritle idman yapmak için oynanan eski Türk oyununun durumu şimdilerde biraz farklı. Afganistan'ın milli sporu olarak bilinen Buzkaşi, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Türkiye'de nadir olarak görülse de hala oynanıyor.

İŞTE BİNLERCE YILLIK GELENEKTEN MÜTHİŞ GÖRÜNTÜLER

Aslında Orta Asya'da oynanan, eski Türk oyunu buzkaşi. Oğlak Tartış, Kökbörü adları asıl Türkçe'de bulunan adları. Göçebe savaşçıların ciritle birlikte idman oyunu olarak oynadığı buzkaşi, geniş bir düzlükte takımlar halinde veya bireysel olarak oynanıyor.

Oyunda amaç, başı kesik bir oğlağı, at üstünde taşıyarak belirli mesafeyi aşmak veya düzlüğün ortasında bulunan bayrağın etrafında önceden belirlenen sayıda tur atmak. Oğlağı taşıyan atlıyla beraber diğer oyuncularda oğlağı kapmak için yarışıyor. Atlıların birbirine kamçılarıyla vurmaları serbest. Böylece taşıyıcı atlının direnci kırılıyor. Oğlağın yere düşmesi durumunda ise süvariler at üstünden eğilerek yerdeki oğlağı almaya çalışırlar. Yere inmek de serbest, fakat diğer atlılardan gelecek darbeler ölümcül olacağından ve zaman kaybedileceğinden dolayı at üstünde kalmak tercih edilir.

İŞTE BİNLERCE YILLIK GELENEKTEN MÜTHİŞ GÖRÜNTÜLER

Buzkaşiye izleme güzelliğini veren de zaten süvarinin atı üstünde yaptığı bu çevik hareketlerdir. Atına en çok hakim olan ve en çevik çopendoz (atlı) sahada da en etkili olandır. Buzkaşi oyununa her atla katılınamaz. Atların darbelere ve debelenmeye hazırlanmış, eğitimli atlar olması gerekir. Kaslı atlar gerekir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön