Bir ay boyunca her gün sirkeli su içerseniz ne olur?

Amerika'da yaşayan bir editör, elma sirkesi ve zayıflama konusundaki iddiaları test etmek için bir ay boyunca her gün elma sirkeli su içti ve test etti. Bakın bu süreçte neler yaşadı, ne gibi deneyimler edindi?

Bir ay boyunca her gün sirkeli su içerseniz ne olur?

Yüzyıllardan beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılan elma sirkesi, gıdadan cilt bakımına ve birçok rahatsızlığın tedavisine kadar insan sağlığına sayısız faydası olan bir içecek. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda ünlünün de beslenme listesinde yer alan elma sirkesi ve su ikilisi özellikle kilo vermek ve forma kalmak isteyenlerin tercihi oluyor.

M.Ö 5000 yıllarından itibaren kullanıldığı tahmin edilen ve Fransızca’da “ekşi şarap” olarak adlandırılan elma sirkesini, Kourtney Kardashian'ın günde iki kez içtiği, Miranda Kerr ve Megan Fox'un gibi ünlü yıldızların da kullandığı biliniyor. Bu ikili doğal zayıflama yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Yapılan araştırmalarda da kilo kaybı ve elma sirkesi arasında bir ilişki olduğu ortaya çıktı. Birçok diyetisyen elma sirkesi ve su içmenin faydasını, bunun doğal zayıflama yöntemlerine eklenmesi gerektiğini belirtti.

Elma sirkesiyle ilgili çalışmaların çoğu hayvanlarda ya da gerçekten küçük insan gruplarında yapıldı. Kristin Canning adlı Amerika’da yaşayan ve kadın dergilerinde yazılar yazan bir editör de bu ikilinin etkisini görmek için denemeye karar veriyor.

Canning başlama sürecini şöyle anlattı;

“Yapılan araştırmalarda elma sirkesi ve kilo vermeyle ilgili şeyler söyleniyor ancak ben saçmaladıklarını düşünüyordum. New York'ta bulunan Middleburg sağlıklı yaşam merkezinde kayıtlı bir diyetisyen olan Eliza Whetzel-Savage görüştüm. Elma sirkesinin kan şekerini stabilize etmeye yardımcı olabilecek yiyecek ve sıvı sindirimini yavaşlatabileceğini gösteren bir çalışma olduğunu söyledi. Elma sirkesinin sadece elma suyunu fermente ettiğini ve fermente gıdaların bağırsaklardaki iyi bakterileri artırabildiğini belirtti. Ben de tüm bunları görmek ve karışımı denemek istedim”.

Whetzel-Savage, birkaç yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırarak, bir ay boyunca her sabah içmek için plan yaptı. Büyük bir şişe pastörize edilmemiş elma sirkesi aldı. Ayrıca, her sabah içmesi gerektiğini hatırlatmak için mutfak tezgahının üstüne koydu.

'Aslında, elma sirkesinin tadını sevdim'

Eliza Whetzel Savage yaşadıklarını şöyle anlattı;

“Ben gerçekten ekşi şeyler seviyorum ve elma sirkesi de son derece ekşi. Bu yüzden su içinde seyreltilmiş elma sirkesini tercih ettim ve tadı da ekşi elma suyu gibi geldi. Su elma sirkesini biraz daha ilginç ve ferahlatıcı yaptı. Ve her sabah bir ay boyunca elma sirkesini suya ekledim.

Ortaya şöyle bir gerçek daha çıktı. Bir ay boyunca her zamankinden daha fazla tuvalete çıkmaya başladım.

Çoğu kişi, elma sirkesinin iştah kesici olduğunu belirtiyor, ancak bir ay boyunca iştahımda azalma olmadı. İnsanlar elma sirkesinin iştah kapatıcı olduğunu belirtiyordu, ben de bu yüzden bir şey içmeden yemeden önce sirkeli su içmeye çalıştım. Bazen kahveden veya kahvaltıdan önce bile içtim. Ancak hiçbir etkisi olmadı, açlık seviyem ve yiyeceklerim azalmadı”.

Spordan önce içmemeye karar veriyor

Kristin Canning’in deneyimlediği başka bir nokta da spor yapmadan önce sirkeli su içmek oldu. Bu Canning’i kötü etkiledi. Kristin, bu konuda, “Hafta sonları spor yapardım. Koşmaya gitmeden önce de elma sirkeli su içtim. Ancak sirke asidik (bu yüzden onu sulandırmanız gerekir) ve içip koşuya çıktığınızda kendinizi kötü ve yemek borusu yanıyormuş gibi hissettiriyor. Bunu asla yapmayın” dedi.

Tuvalete sık gitmeye başladı

Bir ay süren deney boyunca, normalden daha az sıklıkta tuvalete gittiğini de kaydeden Kristin, genelde ishal sorunları yaşasa da deneyle birlikte kabızlık sorunu yaşamaya başlamış ve diyetisyene danışmış. Diyetisyen daha fazla su içmesine rağmen daha az kafein içmesinin buna neden olabileceğini belirtmiş.

Kilo kaybı yaşamadı

Kristin, bir ay boyunca yaptığı deney sonucunda kilo kaybıyla ilgili de şu tespiti yaptı;

“Sirkenin kilo vermeme yardımcı olacağı konusunda bir ay boyunca hep kuşkularım vardı. İştahım da hiç azalmayınca bunu iyice anladım. Bu bir ay boyunca tartıldığımda gördüm ki, kilomda bir değişiklik olmadı, hep aynı kaldı”.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
SİRKELİ SU FALAN BAHANE. SİZ HİÇ ŞİŞMAN AFRİKALI GÖRDÜNÜZMÜ? ABD VE AB HARİÇ. İNSANLAR AFRİKA DA YİYECEK İÇECEK BULAMIYOR. ONLAR HERGÜN ELMA SİRKESİ Mİ İÇİYOR
@hserdogan sen cidden bu yorumu yaptınmı afrikada evet sirke içmiyorlardır çünkü adamlar ac yiyecek yemeklerı yok
eeee
eeeeee= bol bol mıçmış işte -:))))
hakatten eeee :)
Eski hali(sağda) daha güzelmiş be!
elma sirkesi saçtaki egzemaya,aşırı yağlanmaya ve kaşınmayada çok iyi geliyor.hakiki elma sirkesiyle saç diblerini iyicene ıslatıp en az 1 saat bekledikten sonra banyoya girin.markette satılanlar sirke felan değil.kimyasal karışımlardır.onlardan uzak durun
demekki sulandırmamak lazımmış. ben 1 aydır kahvaltı yapmadan yarım saat önce zehir gibi asitli elma sirkesi içiyorum. 1 ayda spor yapmadan 7 kilo verdim. 118 den 111 e düştüm. amacım 100 altına inmek. indikten sonra spora başlayacağım. burada tek dikkat edilmesi gereken elma sirkesinin doğal yollarla yapılanından bulmak. elma sirkesi 1 yılda oluşuyor. ve bu kadar beklemek istemeyen işgüzarlar SİRKE RUHU denen bir kimyasalla 1 ayda asitini getirtebiliyor. mutlaka doğal tüketin.
Bence çok saglikli birşey her gün bir cay bardaginin yarisindan biraz az tuketiyorum kilo kaybi yapmiyorsada sürekli kilo alan birisi olarak durduğunu frenledigini söyleyebilirim. bazi başka ek gidalarda düzenli tuketiyorum propolis elma sirkesi taze sikilmis limon suyu harnup pekmezi gibi en son ne zaman hastalandim hatirlamiyorum bile kilo kaybi yapmasa da durdurduğu bagisikligi güçlendirdiği bağırsak florasini güçlendirdiğini dusunuyorum
İştahında bir değişiklik olmamış , her gün hamburgere vurmus sonrada diyor kilo vermedim , çok şaşırdım :)
(“Sirkenin kilo vermeme yardımcı olacağı konusunda bir ay boyunca hep kuşkularım vardı. İştahım da hiç azalmayınca bunu iyice anladım. Bu bir ay boyunca tartıldığımda gördüm ki, kilomda bir değişiklik olmadı, hep aynı kaldı”.) kilosunda hiçbir değişiklik olmamış kilo vermediğini kendisi söylüyor bu deneyimini yazan birinin kilo verdiğini nerenizden çıkarttınız
Diğer Haberler