HABER

Bir göz kaybı daha

Gezi eylemlerinde yaralanan binlerce kişiden durumu ağır olanlar yeni suç duyurularıyla ortaya çıkıyor.

Bir göz kaybı daha

Lokanta işçisi Selçuk Yıldız’ın iki avukatı, müvekkillerinin 3 Haziran günü Sancaktepe’de işine giderken polisin 5 metre mesafeden hedef gözeterek ateşlediği iki gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu kafatasının çatladığını, sol gözünün görme yeteneğini yitirdiğini öne sürüp, polis hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, olay yerindeki kameraların izlenmesini isteyen avukatlar, tanıkları olduğunu da bildirdi. Suç duyurusunda,"Selçuk Yıldız’ı hedef göstererek ateşli silahla (gaz bombası atan silahla ile gözü hedef alınarak) darp edip, gözünün kör olmasına neden olan fail polis memuru hakkında kovuşturmanın acilen yapılması" denildi.

120 METRE MESAFE ŞARTI VAR, 5 METREDEN ATMIŞ

Kartal Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na avukatlar Melek Meltem Aykut Giray ile Elif Eylem Kınacılar tarafından polis hakkında yapılan suç duyurusunda olaylar şöyle anlatıldı:

"3 Haziran 2013 tarihinde Gezi olayları nedeni ile İstanbul Sancaktepe ilçesi Atatürk Caddesinde görevlendirilen bir polis tarafından müvekkilim gaz bombası atan silahla başı hedef alınarak yaralanmış ve gözü büyük oranda görme yeteneğini yitirmiştir. Yıldız, saat 21:30 sularında Sancaktepe Namık Kemal Caddesi’nde çalıştığı Şark Lokantası’na gitmek üzere belediye binasının önünden geçerken orada görevli polisçe ölümüne kast edercesine 5 metre (Kullanım bilgisinde 120 metre ve yukarı açılı atış şartı var) yakınından gözüne ve başına hedef alınmak suretiyle gaz bombası atılmış, sol gözü büyük oranda görme kaybını yitirmiş ve kafa tası çatlamıştır.

GÖRME YETENEĞİNİ KAYBETTİ, KAFATASI ÇATLADI

Sancaktepe bölgesinde o tarihte vuku bulan olaylarla ilgisi olmayan yere düşüp kalkamayan mağdur, çevredekilerin yardımıyla Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmış ve ilk müdahalenin ardından durumu ağır olduğu için ertesi gün MÜ Pendik Eğitim ve
Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmiştir. İki raporda belirtildiği üzere Yıldız hastaneye darp sebebi ile getirilmiş olup, baş ve göz kısmında ciddi hasar oluşmuş, kafatası çatlamış, kaşı yarılmış, sol gözünde ciddi görme kaybı meydana gelmiştir. Görgü tanıkları mevcuttur.

YİNE İŞ KAMERALARA KALDI

Öncelikle müşteki müvekkilimin adli tıpa acilen sevki, Atatürk Caddesi ve belediye binası çevresinde kayıt yapan mobese, kamu kurumu ve özel binalara ait kameralar ve tanıklarla tespiti yapılacak suçu işleyen görevli polisin tespiti, tutuklanarak etkin soruşturma yapılması ve iddianame düzenlenmesi talep olunur. İnsan Hakları Vakfı tarafından düzenlenmekte olan rapor tamamlandığında savcılığa sunulacaktır."

Sancaktepe’de aynı olaylar sırasında polisler tarafından darp edilen Hakan Yaman da olaydan 1 ay sonra suç duyurusunda bulunmuş, kamera görüntüleri savcılığa sunulmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler