HABER

"Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezisi"

- Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun "Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezisi" etkinlikleri kapsamında 40 ilden Konya'ya gelen 600 üniversite öğrencisi, Mevlana Müzesi'ni ve İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi'ni ziyaret etti

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) "Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezisi" etkinlikleri kapsamında Konya'ya gelen 40 ilden 600 üniversite öğrencisi Mevlana Müzesi'ni ve İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi'ni gezdi.

KYK'nin "Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezisi" etkinlikleri kapsamında Konya'ya gelen 40 ilden 600 üniversite öğrencisi, Mevlana Meydanı'nda hatıra fotoğraftı çektirdi. Daha sonra Mevlana Müzesi'ni ziyaret öğrenciler, yetkililerden bilgi aldı.

Öğrenciler, ardından İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi'ni gezdi. Öğrenciler, etkinlik kapsamında kentin diğer tarihi mekanlarını ziyaret ettikten sonra yarın gerçekleştirilecek Şeb-i Arus törenlerine katılacak.

KYK Konya İl Müdürü Mehmet Sorğun, etkinlikle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, gençlere tarihi tanıtmak, sevdirmek, ve tarih bilincini oluşturmak amacıyla programı düzenlediklerini belirtti.

Anadolu coğrafyasında ebediyen var olabilmek için bu tür organizasyonların daha çok yapılması gerektiğini vurgulayan Sorğun, "Beş yıldır bu programı yapıyoruz. Bu kapsamda gençlerle Konya'nın tarihi, kültürel ve manevi mekanlarını ziyaret edeceğiz. Ayrıca gençlerin Mevlana'nın 744. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri'ne katılarak manevi atmosferden faydalanmalarını istiyoruz." diye konuştu.

Öğrenciler ise Konya'da bulunmaktan ve organizasyona katılmaktan mutlu olduklarını söyledi.

(AA)

Geri Dön