Bir kez daha düşünelim: Buzluktaki tavuk bozulur mu?

Tavuk pişirirken de buzdolabında muhafaza ederken de son derece dikkatli olmak gerekir. Buzluktaki tavuk bozulur mu, kaç gün dolapta bekletilebilir? Tavuk tüketirken dikkatli olmanız gereken noktaları sizler için araştırdık. İşte detaylar...

Bir kez daha düşünelim: Buzluktaki tavuk bozulur mu?

Zengin protein kaynaklarından biri olan tavuğun tüketimi de oldukça yaygındır. Ancak yanlış veya bozuk tüketmek ciddi sağlık problemleri doğurur. Özellikle yaz aylarında nasıl tükettiğiniz çok önemlidir. Tavuğu buzdolabında bekletmenin bir sıkıntı yaşatmayacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Birçok insan buzluktaki tavuk bozulur mu sorusuna hayır diyerek sağlığını tehlikeye atabiliyor!

EN SAĞLIKLI TAVUK SAKLAMA KOŞULLARI

Bakteriler, uygun sıcaklık bulduklarında proteinlere hızlıca saldırırlar ve üreme gerçekleştirirler. Bu da tavuğun bozulmasının en büyük sebebidir.

Taze tavuğun dolapta bekleme süresi maksimum 3 gündür. Yine de en doğrusu alındığı gün pişirilmesidir.

donmus-tavuk-2

Aldığınız tavuğun üzerinde etiket olmasına dikkat edin. Tarihlerini okuyp satın alın, Etiketsiz tavukları kesinlikle tercih etmeyin.

Tavuğun rengi parlak ve pembe ise tazedir. Fakat rengi griye dönükse o tavuk bozulmuş demektir.

Bozuk tavuk çok keskin bir kokuya sahiptir ve bu kokuyu almak çok kolaydır. Koku değişimi varsa o tavuğu derhal çöpe atmalısınız!
Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise yaz aylarında pikniklere götürülen tavuğun çok fazla bekletilmemesidir. Sıcakla beraber bakteriler çoğalacaktır. Bu da bozulmasına neden oluyr. Bu nedenle ne kadar çabuk pişirilirse o kadar sağlıklı bir tavuk tüketmiş olursunuz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler