HABER

Bir koltuk fotoğrafı...

'Alçak koltuk' krizinin gerilimi sürerken, İsrailli Bakan Ankara'da bugün böyle fotoğraflandı...

Bir koltuk fotoğrafı...
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak Ankara'ya geldi. Barak'ın ziyareti son dönemde yaşanan İsrail-Türkiye geriliminin gölgesinde gerçekleşiyor.
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak bazı temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Sabah saatlerinde gelen Barak'ı havaalanında Ankara Vali Yardımcısı, İsrail'in Ankara Büyükelçisi ve Savunma Bakanlığı adına bir tuğgeneral karşıladı.
İlk olarak Anıtkabir'i ziyaret eden Barak, Anıtkabir Özel Defteri'ne "Savaşta ve barışta bir kahraman olan Kemal Atatürk'e büyük takdir ve hayranlık duygularımla buradayım. Bölgemizi barış ve istikrarlı kılmak için onun mirasından ilham alıyoruz" diye yazdı.
Barak ilk olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığındaki makamında yapılan görüşmede herhangi bir açıklama yapılmazken, basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi.
Görüşmede, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol ile İsrail'in Ankara Büyükelçizi Gaby Levi de hazır bulundu.
Barak, daha sonra mevkidaşı Vecdi Gönül ile görüşecek ve ortak bir basın toplantısı düzenleyecekler.
Görüşmelerde iki ülke ilişkilerinin en önemli ayağını oluşturan askeri ilişkiler ve Türkiye'nin İsrail'den satın almayı planladığı insansız hava uçakları Heron'lar var.
Son dönemde yaşanan İsrail-Türkiye ilişkilerindeki gerginliğin de gündeme gelmesi bekleniyor. Barak, akşam saatlerinde ankara'dan ayrılacak.
**GÜL VE ERDOĞAN'DAN RET**
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri nedeniyle İstanbul'da olmasını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise üç günlük yurtdışı ziyaretinin başlamasını gerekçe göstererek Barak'a randevu vermemişti.
Cumhurbaşkanı Gül'ün "Pazartesi görüşelim" önerisini ise Barak "Almanya'da olacağım" diyerek kabul edemedi.
**BAŞBUĞ: ŞEHİR DIŞINDAYIM**
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da Ankara dışında olmasını gerekçe göstererek, Ehud Barak'la görüşemeyeceğini bildirdi.


Geri Dön