‘Bir Türk’ün numarası da verildi‘

Alman Bild gazetesi, ABD gizli servisine iletilen cep telefonu numaraları arasında bir Türk'ün verilerinin de yer aldığını yazdı

‘Bir Türk’ün numarası da verildi‘

Haberde adı geçen Bünyamin E. ABD saldırısında öldürülmüştü.Alman basınında son günlerde ABD-Alman gizli servisleri arasındaki işbirliğine dair sürekli yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Cumartesi günü, Alman dış istihbarat servisi BND'nin ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'ya şüpheli kişilerin cep telefonu numaralarını ilettiği haberleri yer almış ve BND de bunu doğrulamıştı.

Süddeutsche Zeitung ve Panorama dergisindeki haberlerde, bu verilerin ABD tarafından şüpheli kişilerin konumunu belirleyip yok etmek amacıyla kullanıldığı iddia edilmişti.

Bild am Sontag gazetesindeki haberde ise 2010 yılı ekim ayında Pakistan-Afganistan sınırında bir Amerikan insansız savaş uçağı saldırısında öldürülen Türk kökenli Alman vatandaşı Bünyamin E.‘nin cep telefonu numarasının da Alman güvenlik yetkilileri tarafından ABD'ye iletildiği iddiaları yer aldı.

'BND değil'

Alman güvenlik çevrelerine dayandırılan haberde, Amerikalılar'a Bünyamin E.‘nin Almanya'daki cep telefonu numarasının yanı sıra Türkiye'de iletişimde bulunduğu bir kişinin cep telefonu numarasının da verildiği kaydedildi. Ancak Bünyamin E.'nin verilerinin iletilmesinde Alman dış istihbaratı BND'nin rol oynamadığı belirtildi.

Almanya'da savcılık bu yıl temmuz ayında, Bünyamin E.‘nin öldürülmesi hakkındaki soruşturmayı durdurmuş, "Bünyamin E'nin öldürülmesinin silahlı çatışma hukuku ile bağdaştığı ve savaş suçu teşkil etmediği' açıklamasında bulunmuştu.

BND Başkanı Gerhard Schindler, cep telefonu verilerinin iletilmesine uygulamasına ilişkin, "NSA ile işbirliği doğrudan Afganistan'da görevli askerlerimizin korunmasına da yarıyor. Telekomünikasyon keşif çalışmalarıyla elde edilen veriler, teröristlerin saldırı planlarının zamanında fark edilebilmesine katkı sağlıyor. Bu, bir dış istihbarat servisinin öncelikli görevleri arasındadır" açıklamasında bulundu.

© Deutsche Welle Türkçe

Reuters, BS/BK

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler