HABER

Bir varmış bir yokmuş

Dink cinayetinde soruşturma kargaşası...

Savcı önceki gün duruşmada yeni soruşturmadan sözetti, ailenin avukatları adliye kapısında “Nihayet 28 bürokrat soruşturulacak” diye açıklama yaptı. Ancak dün İçişleri Bakanı, “Yok böyle birşey” deyince işler karıştı.

Savcılığın 2011/192 numarasıyla bir soruşturma açtığı ancak kayıtlarda şüpheli hanesinin boş bırakıldığı anlaşıldı. Şimdi 28 bürokrattan hangilerinin soruşturulacağı merakla bekleniyor.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Hrant Dink cinayeti davasında işler yine karıştı. Davanın önceki gün görülen 16’ıncı duruşmasında talepler hakkındaki görüşü sorulan duruşma savcısı Mustafa Çavuşoğlu, kamu görevlilerinin yargılanması konusundaki taleplerle ilgili olarak Dink ailesinin avukatlarının yaptığı başvuruyu kabul ettiklerini belirtimiş yeni bir soruşturma açıldığını söylemişti. Dink Ailesi’nin avukatı Fethiye Çetin de adliye çıkışında gazetecilere, nihayet AİHM kararının da etkisiyle verdikleri dilekçenin işleme konulduğunu ve 28 görevliyle ilgili soruşturma açılacağını açıkladı. Ancak dün İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Çetin’in duyurduğu soruşturma haberine ilişkin olarak, sadece ailenin başvurusu olduğunu belirterek “Henüz soruşturma da başlatılmış değil” dedi ve herkesin kafası karıştı.

Soruşturma var ama...

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, özel yetkili İstanbul Başsavcı Vekilliği, Dink ailesinin AİHM kararı doğrultusunda kamu görevlileri hakkında soruşturma açılması talebiyle yaptığı suç duyurusu üzerine bir soruşturma açtı. Bu soruşturma savcılık kayıtlarına 2011/192 hazırlık soruşturması numarası ile kaydedildi. Ancak bu kayıtta sadece şikayetçi Dink ailesinin ismi yazıldı, şüpheli isimleri hanesi ise boş bırakıldı. Savcılık yetkililerinin, suç duyurusunda adı geçen 28 kamu görevlisinden hangilerinin soruşturma kapsamına alınacağına yapılacak bir ön inceleme sonunda karar verileceğini belirttikleri ifade edildi. Suç duyurusunda dönemin İstanbul Valisi olan Kamu Güvenliği Müsteşarı Muammer Güler, eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü olan Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah ve dönemin Trabzon Alay Komutanı Albay Ali Öz’ün de adı yer alıyordu.

2011/192

İçişleri Bakanı’nın ‘yok’ dediği soruşturmanın numarası.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön