Birdal: "Siirt, Van ve Hakkari valileri görevden alınmalı"

Ankara (AA) - DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Siirt, Van ve Hakkari valileri ile Siirt Emniyet Müdürü'nün görevden alınmasını istedi.

Parlamentoda, basın toplantısı düzenleyen Birdal, Nevruz bahane edilerek yapılan izinsiz gösterilerde yaşanan olaylara değindi.

Diyarbakır, İstanbul, Bursa, Şırnak, Muş, Adana ve Mersin ile birçok ilçede verilen izinler nedeniyle kutlamalarda en ufak bir sorun yaşanmadığını, izin verilmeyen Siirt, Van, Hakkari ve İzmir'de ise olayların çıktığını ifade eden Birdal, Nevruz kutlamalarının, "teknik nedenlerle" 21 Mart yerine, farklı tarihlerde kutlanmasının gereğinin ortaya çıktığını ileri sürdü.

Nevruz olaylarının faturasının çok ağır olduğunu, olaylarda 2 kişinin öldüğünü, 200'e yakın yaralı ve 800'ün üzerinde gözaltının olduğunu öne süren Birdal, Nevruz kutlamalarına izin veren valiler ile bu kutlamalarda görev alan emniyet görevlilerine teşekkür etti.

DTP'li Birdal, Siirt Emniyet Müdürü Cumali Aydın'ın kendisinin de aralarında bulunduğu DTP'li milletvekillerinin elini sıkmamasını da eleştirerek, şu görüşleri savundu:

"Bu olayların peşini bırakmayacağız. Derhal soruşturma açılmalıdır.

Soruşturma sonuçlanıncaya kadar da görevden el çektirilmelidir. Biz diyalogdan yanayız. Umuyor ve diliyorum ki gerek Mecliste, gerekse Hükümet ve yargı nezdinde gerekli girişimlerde bulunulur ve gereği yapılır."