"Birleşik Irak bölgenin çıkarınadır"

Bağdat (AA)- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, birleşik ve gelişmiş bir Irak'ın bölgenin çıkarına olduğunu söyledi.

Resmi ziyaret için geldiği Bağdat'ta Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile bir araya gelen Ahmedinejad, görüşmelerden sonra Talabani ile basın toplantısı düzenledi.

Irak'ı ziyaret etmeyi nasip ettiği için Allah'a şükrederek konuşmasına başlayan Ahmedinejad, "diktatörsüz bir Irak'a yapılan ziyaretin gerçekçi olduğunu ve kendilerine mutluluk verdiğini" söyledi. Ahmedinejad, şöyle konuştu:

"Irak'taki görüşmelerim çok olumlu geçti, Irak tarafıyla mutabıkız. Her iki ülkedeki siyasi irade ilişkileri devam ettirme konusunda istikrarlıdır. Irak bütün zorluklara rağmen bu zor merhaleyi aşacaktır. Birleşik ve gelişmiş bir Irak bölgenin çıkarınadır. Bu ziyaret, ikili ilişkiler ve işbirliği konusunda bölgede yeni bir sayfa açacaktır" diye konuştu.

Irak Cumhurbaşkanı Talabani de güvenlik, siyasi, ekonomik ve kültürel konuları görüştüklerini kaydetti. Halkın Mücahitleri örgütüne değinen Talabani, bu örgütü terör örgütü olarak gördüklerini ve Irak topraklarında kalmasına kesinlikle müsaade etmeyeceklerini söyledi.