‘Birleşmiş Milletler’i de dinlediler’

NSA 2012 yılının yaz aylarında Birleşmiş Milletler'in video konferans sistemine girerek şifreleme sistemini kırmayı başardı.

‘Birleşmiş Milletler’i de dinlediler’

Alman Der Spiegel dergisinin haberine göre Birleşmiş Milletler'in New York'ta bulunan merkezi Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA tarafından dinlendi. Edward Snowden'in ifşa ettiği bilgilere dayandırılan habere göre Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA 2012 yılının yaz aylarında Birleşmiş Milletler'in video konferans sistemine girerek şifreleme sistemini kırmayı başardı. Dergiye göre NSA'nın gizli kurumiçi belgesinde, "Böylece video telekonferans verilerinin ve bu veri akışının şifresini kırma becerisinin büyük ölçüde iyileştirildiği" yazılı. Habere konu olan NSA belgesinde BM'nin iç video-telekonferans sisteminden veri akışının sağlandığı ve şifresi kırılan iletişimlerin sayısının üç hafta içinde 12'den 458'e çıktığı belirtiliyor.

Çin gizli servisi suçüstü yakalandı

NSA bir faaliyeti sırasında Çin gizli servislerini de casusluk yaparken yakaladı. Bunun üzerine Amerikan istihbarat servisi, Çinlilerin o zamana kadar izlediği bilgileri ele geçirdi.

Amerikan gizli servisi NSA'nin casusluk faaliyetleri yasadışı sayılıyor. Zira Birleşmiş Milletler ile ABD arasında imzalanan ve geçerli olan anlaşma, ABD'ye gizli faaliyetlerde bulunmama şartı getiriyor.

Der Spiegel'in haberine göre NSA 2012 yılının eylül ayında Avrupa Birliği'nin BM temsilciliğini de izledi. Edward Snowden'in ifşa ettiği belgeler arasında Avrupa Birliği'nin New York'ta bulunan temsilciliğinin konum planı, büroların yerleri, bilişim teknolojileri (IT) ve bilgisayar sunucu altyapısı bulunuyor.

© Deutsche Welle Türkçe

DW, DPA, Reuters, EC/BK

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler