Birol Aydemir DTP'ye geri döndü

ANKARA(ANKA)- Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile anlaşmazlık yaşayan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Birol Aydemir, uzun süre izin kullandıktan sonra eski kurumu olan Devlet Planlama Teşkilatı'na (DPT) geri döndü.

Aydemir'in DPT Müsteşar Yardımcılığına atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı. AKP'nin ekonomi programını hazırlayan isimler içinde bulunan Aydemir, AKP iktidarında DPT'ye Müsteşar Yardımcısı olmuştu. Ardından Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atanması gündeme gelen Aydemir, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in geri çevirmesi nedeniyle söz konusu göreve getirilememişti.

Sosyal güvenlik reformu çalışmaları çerçevesinde kurulan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun başına getirilen Aydemir, Sezer bu görev için de izin vermeyince vekaleten başkanlık yapmıştı. Cumhurbaşkanlığına Abdullah Gül'ün gelmesinin ardından başkanlığa asaleten atanan Aydemir, bu kez de Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile ciddi sorunlar yaşadığı için görevinden uzun süreli olarak izne ayrılmıştı. Bu hafta içinde iznini bitirip görevine dönen Aydemir'in, DPT Müsteşar Yardımcılığına atanmasına ilişkin kararname de onaylandı.