HABER

Bitkilerle saç bakımı

TRABZON (İHA) - Doğadaki bazı bitkilerin ve ürünlerin saç bakımında fayda sağladığı ve saça canlılık verdiği belirtildi. Adaçayının, zeytinyağının, fesleğenin ve gülyağının saç bakımında ilk sırayı aldığını belirten uzmanlar, bu ürünlerin doğru kullanılması halinde saç sağlığı için faydalı olacağını ifade ettiler.

Uzmanlar, saç sağlığı için hangi doğal ürünlerin hangi saç sorununa iyi geldiği ile ilgili olarak şu önerilerde bulundu:

"- Adaçayı: Saçlarınıza parlaklık kazandırmak ve yumuşak olmasını sağlamak için adaçayı kullanın. 250 gram adaçayı yaprağını, 1 litre suda 15- 20 dakika kaynatın, soğumaya bırakıp süzün. Daha sonra yüzde 50'lik alkolle karıştırın. Gün aşırı saç diplerini ıslatıp tarayın.

- Zeytinyağı: Saç dökülmesini önlemek için zeytinyağını deneyin. Yatmadan önce saçınızı yıkayıp iyice durulayın. Saç diplerine zeytinyağı ile masaj yapın. En az iki hafta yapacağınız bu kür sayesinde saç dipleriniz güçlenecek, saçlarınız parlak ve canlı bir görünüme kavuşacak.

- Fesleğen: 75 gram çiçekli fesleğen bitkisini toz haline getirip, yarım litre kaynar suya atarak haşlayın. 20 dakika demleyip süzdükten sonra saçlarınızı bu çayla haftada 2 gün yıkayın.

- Civanperçemi: Gür saçlar için 50 gram taze civanperçemini 1 litre suda 10 dakika kaynatıp süzün. Her gün saç diplerine bununla masaj yapın.

- Karakavak: Kepekler için 40 gram karakavak merhemine 5 gram balmumu, 5 gram gülyağı ekleyip karıştırın. Her gece yatmadan önce saç diplerine hafif masaj yaparak sürün. Bu aynı zamanda saçlara parlaklık ve canlılık verir.

- Gülyağı, bademyağı ve hintyağı: Kırılmalara karşı 32 ml bademyağı, 32 ml hintyağı ve 32 ml zeytinyağını karıştırın. Yatmadan önce saç diplerine masaj yaparak sürün. Sonra pamuklu bir bez ile başınızı bağlayın. Sabah yıkayın. Her ay 3 gün bu işlemi uygulayın. Dalgalı, kıvırcık saçlar için de 4 ml gülyağı ile bu işlemi gerçekleştirin."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön