Bitkin düşen şempanze için seferberlik

İzmirli bir işadamına ait Çarli isimli şempanze, vitamin eksikliği ve kansızlık yüzünden halsiz düşünce Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde tedavi altına alındı.

İzmirli işadamı H.T.'ye ait 4 yaşındaki "Çarli" isimli sevimli şempanze, iştahının kesilip halsiz düşmesi üzerine tedavi için Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veterinerlik Fakültesi kliniklerine getirildi. UÜ Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ ve ekibi tarafından tedavi altına alınan şempanzenin öncelikle kan ve idrar örnekleri alındı. Bitkin düşen şempanzenin hastalığının teşhisi için seferber olan doktorlar, AIDS ve Hepatit testleri yaptı. Ancak sonuçların olumlu çıktığı ve şempanzenin C ve B12 vitamini alamadığı için halsiz düştüğü belirlendi. Kansızlık teşhisi konulan şempanze, başka bir şempanze bulunup kan nakli yapılamadığı için kan ilaçlarıyla ve keçiboynuzu pekmeziyle tedavi edilmeye başlandı. Kan yapması için pekmezi, vitamin için de meyve sularını şırıngayla içen ve bol bol fındık yiyen sevimli şempanzenin kendini toparlamaya başladığı bildirildi. Oda sıcaklığı sabit tutularak altı bağlanan şempanzeden alınan kan örnekleriyle tedavi süreci takip edilecek.

Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ, "Şempanze, çok bitkin olduğu için birçok hastalıktan şüphelendik. Normal klinik muayeneleri ve kan muayeneleri yapıldı. Ama herhangi bir hastalığının olmadığı belirlendi. Sadece gıda yetersizliği, yani C ve B12 vitamin yetersizliği bulunuyor. Bunun sonucunda gelişen bir kansızlık problemi var. Ne yazık ki kansızlığı çok inatçı. Başka bir şempanze bulup kan nakli yapma imkanımız da olmadığı için kan yapımını uyararak kansızlığını gidermeye çalışıyoruz. Tabii ki bu zaman alıyor. Şu anda gayet iyi yemek yiyor ve sıvı alıyor. Bunları alması bile bir şanstır. Düzeleceğini umut ediyoruz. Bunu da zaman gösterecek.

İnsanlarda olduğu gibi şempanzelerde de C vitamini sentezi mümkün olmuyor. Her gün belli miktarda C vitamini almaları gerekir. Bunu alamadıklarında, diyetle ilgili bir takım değişiklikler olduğunda, biraz da uzun sürerse bu tür kansızlık yaşanabiliyor. Şu anda şempanze ağızdan besleniyor. Serum, kemik iliğini aktive edip kan yapımını uyaracak özel ilaçlar ve eksikliğini saptadığımız vitaminler veriliyor. Bir takım komplikasyonları önlemek için antibiyotik uygulaması da yapılıyor. Sonucu bizler de bekliyoruz" dedi.