HABER

Bitlis'te çığ korkusu

BİTLİS (İHA) - Bitlis'te evlerine çığ düşme tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını söyleyen vatandaşlar, tedbir alınmamasından dolayı endişe içinde olduklarını belirtiyor.
Bitlis'in Gazibey Mahallesi'nde yaşayan insanlar, çığ konusuyla yaşıyor. Çığ tehlikesi bulunan mahallede yaşayan vatandaşlar, evlerinde rahat yatamadıklarını belirtti.

Kendi kaderlerine terk edildiklerini söyleyen mahalle sakini Rahmetullah Ak, hiçbir tedbirin alınmadığını söyledi. Ak, tek istediklerinin can güvenliğinin alınması olduğunu belirterek, "Yaklaşık 100 ev burada Dideban Tepesi'nden gelebilecek çığ tehditti altındadır. Geçtiğimiz yıllarda kaç kez buradan yine çığ kopmuş ve altında ahır ve ev kalmıştır. Çığ tehdidi altında olan aileler, valiliğe verdiği dilekçelerle bunu felaketin önemini dile getirmişlerdir. Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nden gelen ekibin etüt sonuçları da çığı doğruluyor. Burası afet kapsamanı alınmıştır. Ancak bir önlem alınmamıştır. Çığ kopması halinde bir çok ev altında kalacaktır. AB yolundaki ülkemizde insana verilen değer bu. Önlem alınması için illa ki insanların ölmesi mi gerekiyor? İnsanlar ölmeden bu felaketin önünü geçilemez mi? Bizi kaderimizle baş başa bırakıyorlar. Olabilecek bir çığ felaketinin sorumlusu kim olacak? Devletten isteğimiz can güvenliğimizin sağlanması. Şu anda bir çığ gelse bize kimse olaşamaz. Çünkü yollar kardan dolayı kapalı. Kendi kaderimizle baş başa bırakılmışız. Çok çaresizin ne yapacağımızı bilemiyoruz" dedi.

Bitlis Valisi M. Asım Hacımustafaoğlu ise konunun yeni olmadığını, birkaç yıldan beri burada çığ tehlikesinin bulunduğunu belirterek, "Burada yaşayan vatandaşlarımız çığ tehlikesi altında oldukları bir gerçektir. Buranın yaz aylarında ağaçlandırılarak ileriki yıllardaki tehlikenin giderilmesi için çalışmalarımız var. Bu yıl burada yaşayan vatandaşlarımıza ev kiralamaları halinde valilik olarak kira yardımı yapabileceğimizi, isteyenleri de ildeki otelde misafir edebileceğimizi belirttik. Ancak burada yaşayan vatandaşlarımız, burada yaşamayı tercih ediyorlar. Ayrıca vatandaşlarımız, afet konutu verilmesi teklifiyle geliyorlar. Ancak bu uzun bir süreç" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler