HABER

Bitlis'te yardım bilmecesi

BİTLİS (İHA) - Bitlis'in Güroymak İlçesi'nde kaymakamlık tarafından yapılan kömür yardımı çeşitli tartışmalara neden oldu. Kömür alan bazı fakir vatandaşlar, yaşadıkları maddi sıkıntılar nedeniyle kömürü çok ucuz fiyata satarken, Belediye Başkanı Burhan Yavuz, kalitesiz olduğu iddia edilen kömür yardımının skandala dönüştüğünü söyledi.

Kaymakamlık tarafından daha önce tespit edilen bin fakir aileye dağıtılmak üzere Güroymak Emniyet Amirliği binası önünde yapılan kömür yardımı tartışmalara neden oldu. Kar altındaki kömür torbaları polisler tarafından vatandaşlara dağıtıldı.

Vatandaşlar, kömürün kış ortasında verilmesine tepki gösterirken, bir çok vatandaş ise kömürün kalitesiz olduğunu, sobalarının olmadığını ve maddi sıkıntı yüzünden aldıkları kömürü ucuz fiyata sattıklarını söylediler.

20 torba kömür yardımını alan Hikmet Türüşgah, hasta olan oğluna ilaç parası almak için verilen kömürü satmak zorunda kaldığını söyledi. Kümbet Mahallesi'nde yaşayan işsiz ve 7 nüfus sahibi Ahmet İlhan ise fakir olmasına rağmen yardım yapılmadığını, muhtarların taraflı davrandığını iddia etti. Kamuran Babrak ise verilen kömürün yanmadığını ve bu nedenle ya satacağını ya da çöpe atacağını belirterek, halen marangozdan aldıkları talaş ile evlerini ısıttıklarını söyledi.

Güroymak Belediye Başkanı Burhan Yavuz da vatandaşların kömür yakmaya yabancı olduğunu, bunun yerine odun veya parasal yardım yapılmasının daha anlamlı olacağını belirtti. Yavuz, "İlçemize 75 milyar lira yardım parası geldi. Ancak kaymakamlık yardımın kömür olarak dağıtılmasına karar verdi. Benim de bu komisyonda olmam gerekirken çağrılmadım. Kömür verilirken yanında odun da verilse daha iyi olurdu. Dağıtılan kömür kalitesizdir. Ayrıca zamanında neden yardım yapılmadı da kışın ortasında kar içinde kömür veriliyor?" dedi.

Bu arada, İlçe Kaymakamı Gökhan Gürbüz Erol, iddialarla ilgili sorulara cevap vermedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön