HABER

Bitmeyen okula hayali açılış

BURSA (İHA)- Bursa'da, devlet tarafından gerekli ödenek verilmediği için inşaat halindeyken kapı ve pencereleri müteahhit tarafından sökülen ve halen açılışı yapılamayan Arabayatağı İlköğretim Okulu'nda öğrenciler tarafından eylem yapıldı.

Öğrenci ve veliler, Milli Eğitim eski Bakanı tarafından 10 Aralık'ta açılması için söz verilen ilköğretim okulunda hayali olarak kurdele keserek açılış yaptı. İnşaat halindeki okulda pankart açıp eylem yapan öğrenciler, "Haşim İşcan İlköğretim Okulu'nda 90 kişilik sınıflarda eğitim görüyoruz. Tinerci ve uyuşturucu bağımlısı olmak değil, eğitim görmek istiyoruz" dedi.

Arabayatağı'nda bu yıl bitirilmesi planlanan 33 derslikli okulun inşaatı, devletten ödenek alamadığı gerekçesiyle müteahhidi tarafından yarım bırakılmıştı. Müteahhit Süleyman Aygen'in kapı ve pencereleri de sökerek, ortadan kaybolması üzerine soruşturma başlatan dönemin Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin, inşaatı başka bir müteahhide vererek okulun 10 Aralık'ta açılacağı sözünü vermişti.

BİTMEMİŞ OKULA TEMSİLİ AÇILIŞ Aradan geçen iki aylık süreye rağmen okulda hiçbir çalışmanın yapılmadığını belirten vatandaşlar, "Bize okulun 10 Aralık'ta açılacağı söylendi. Biz bugün okula geldik ama protokolden kimseyi bulamadık. Kendi okulumuzu kendimiz açmaya karar verdik" dedi.
Okul önünde öğrenci ve vatandaşların yer aldığı temsili açılış töreninde, kurdeleyi Yavuzselimspor Kulübü Başkanı Sadık Sarsıcı kesti. Yetkililerin verdikleri sözleri tutmamasına tepki gösteren Sarsıcı, "Önce müteahhit bırakıp kaçtı. Sonra Milli Eğitim Bakanı, okulun 10 Aralık'ta açılacağını söyledi. Fakat verilen sözlerden sonra okula bir çivi dahi çakılmadı. Artık kandırılmaya tahammülümüz kalmadı. Yeni Milli Eğitim Bakanı'ndan bu okulu en kısa zamanda tamamlamasını istiyoruz" dedi.
Çocuklarının Haşim İşçan İlköğretim Okulu'nda 85-90 kişilik sınıflarda bir sıraya 4 öğrenci oturarak eğitim gördüğünü dile getiren Sadık Sarsıcı, yarım kalan okulun 835 kişilik olduğunu ve hizmete açılması halinde büyük bir sıkıntıyı ortadan kaldıracağını kaydetti.
Bu arada, ellerinde "80 kişilik sınıflar istemiyoruz", "Biz de bu ülkenin evlatlarıyız", "Tinerci ve uhucu olmak istemiyoruz, okumak istiyoruz" yazılı pankartlar taşıyan öğrenciler, en kısa zamanda okulun bitirilmesini istedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön