HABER

"Bıttım ağacı" katliamı

HAKKARİ (İHA) - Hakkari'de doğal olarak yetişen ve aşılama çalışmaları ile büyük ekonomik gelir sağlayabilecek olan bıttım ağaçlarının hiçbir denetim yapılmadan kontrolsüz olarak kesildiği belirtildi. Havaların soğuması ile birlikte yakacak odun ve kömür alamayan göçer ailelerin, bıttım ağaçlarını keserek ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Hakkari'de, bazı odun depolarında da kesilmiş bıttım ağaçlarına rastlandığı bildiriliyor.

Hakkari Tarım İl Müdürü Mücahit Yeşil, bıttım ağaçlarının aşılandığı taktirde antepfıstığı elde edebileceklerini söyledi. Yeşil, yaklaşık 8 yıl önce Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü tarafından yapılan bir araştırmada, fıstık ağacına çevrilebilecek 50 bin bıttım ağacı tesbit edildiğini belirterek, Zap Vadisi Erziki mevkiinde, 20 bin bıttım ağacının koruma altına alınarak aşılandığını söyledi. Bu ağaçların verim alınacak büyüklüğe ulaştığı bir dönemde, bölgede meydana gelen olaylar nedeniyle tahrip edildiğini anlatan Mücahit Yeşil, "Bazı göçer aileler bunların köklerini dahi çıkartarak yakacak olarak kullandılar. Erziki mevkiinde koruma altına alınan fıstık ağaçlarında, geriye kalan duvarları halen sağlam bir şekildi duruyor. Yörede kolaylıkla antepfıstığına çevrilebilen çok sayıda bıttım ağacı bulunmaktadır. Tesbit edilen 50 bin ağacın dışında yörede 100 binin üzerinde fıstığa çevrilecek bıttım ve kevzan ağacı bulunmaktadır. Bakanlığımız tarafından gönderilen 2 bin adet fıstık fidanı ekilmesine rağmen, tam olarak korunamadı. Terör olaylarının olduğu dönemde aşılanan ağaçlar tahrip olmasaydı, şimdi Hakkari'de yüzlerce aile geçimini antepfıstığı sayesinde sağlayacak ve aile ekonomisine katkıda bulunacaktı. Antepfıstığına çevrilebilecek ağaçların tespiti ve aşılanması için de bir dizi çalışmalar içersindeyiz. Ancak Orman İşletme Müdürlüğü'nün hemen harekete geçip bu ağaçları kesenler hakkında mutlaka caydırıcı cezalar uygulaması gerekir" dedi.

Bıttım ağaçlarını aşılayarak fıstık ağacına çevirdiğini anlatan Bedri Çallı isimli vatandaş ise bu ağaçlardan iyi gelir elde ettiğini belirterek, "Sadece bir ağaçtan 50 kilogram antepfıstığı alınabiliyor. Bu da bir ailenin yıllık un ihtiyacını karşılayacak düzeydedir. Bunun birkaç ağaç olduğunu düşünürseniz, bir aile en iyi şartlarda geçimini sağlar. Hakkari ve çevresinde bolca bıttım ağacı var. Bunların ıslah edilmesi ile ekonomiye büyük katkı sağlanabilir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön