HABER

Biz utanıyoruz ya siz?

''Gazeteciyi vurun!'' başlığıyla köşesine taşıyan Çakır, tutuklama kararlarını da eleştirdi.

36 gazetecinin daha son operasyonlarla gözaltına alınması basın meslek kuruluşlarını ayağa kaldırdı. Çağdaş Gazeteciler Derneği konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı ve gözaltılara tepki gösterdi. Ruşen Çakır da bugünkü köşe yazısıyla konuyu bir kez daha ele aldı.

Gözaltıların yaşandığı gün, tutuklu gazeteciler konusunu Çağdaş Gazeteciler Derneği, özel yetkili hakim kararıyla 36 kişinin "terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla tutuklandığını belirterek, "Biz utanıyoruz, ya siz" açıklaması yaptı.

ÇGD'den tutuklamalara yönelik yapılan açıklama şöyle:
"Terörle mücadele polisinin operasyonuyla, özel yetkili savcının sevkiyle ve özel yetkili hakimin kararıyla 36 kişi 'terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla tutuklandı. Herhangi bir demokratik ülkede, böyle bir cümlenin ardından sanıkların işledikleri bombalama, öldürme, sabotaj gibi eylemlerin sıralanmasını beklersiniz. Hayır, 36 kişi muhalif gazeteci oldukları için, mesleklerini yaptıkları için tutuklandılar.

Gazetecilere terörist muamelesi yapanların sadece polis olmadığını, kamu adına, yani tüm toplum adına, hepimiz adına suçlama yönelten, 'Bu haberi niye yaptın? Bu kişiyle niye görüştün?' diye soran savcının, millet adına karar veren hakimin de aynı muameleyi yapmasından utanıyoruz!

Tutuklu gazeteciler konusu sorulduğunda hükümet yetkililerinin 'onlar gazeteci değil terörist' deme cüretini gösterdiği bir ülkede yaşamaktan utanıyoruz. Meslektaşlarının işlerinden, ailelerinden, çocuklarından, hayattan koparılıp hapishanelere doldurulmasını şevkle izleyen, her şey bir yana daha soruşturmanın başında hükmü 'terör-press' başlıkları atarak verenlerin gazeteci, içeriye atılanların ise 'terörist' sayılmasından utanıyoruz. Tutuklanan gazeteci kendisine yakınsa 'özgürlük' yazısı döktürenlerin, iş başkalarına geldiğinde suskun kaldıklarını görünce, insanlığımızdan utanıyoruz... Cezaevlerinde bulunan gazeteci sayısının 99' a ulaşmasından utanıyoruz... Gazetelerin, televizyonların, ajansların baskı karşısında sindiğini gördükçe, iktidar karşısında süt dökmüş kediye döndüklerini gördükçe mesleğimizden utanıyoruz.

Peki ya siz, gazeteci yöneticileri, anchormanlar, editörler, yazarlar, arkadaşlarınız bir bir alınıp götürülürken yüzünüz kızarmıyor mu? Bu suskunluğun, tepkisizliğin bir gün gelip sizi de vuracağını hala görmüyor musunuz? Peki ya siz, iletişim fakültelerinin hocaları, gerçeği topluma ulaştırmak için yetişdirdiğiniz öğrencilerin bir bir demir parmaklıklar ardına gönderildiğini görmüyor musunuz? Utanmıyor musunuz?"

RUŞEN ÇAKIR: “Vurun” dedim öldürdüler
Gazetemizin yazarlarından Ruşen Çakır da tutuklama kararlarına tepki gösterdi. Çakır, bugünkü köşe yazısında gelişmeleri şu sözlerle eleştirdi:

“Gazeteciyi vurun!” diye yazdığım gün mahkeme KCK soruşturması kapsamında tam 36 basın çalışanını tutukladı: Çağdaş Ulus, Ramazan Pekgöz, Mazlum Özdemir, Fatma Koçak, Kenan Kırkaya, Sadık Topaloğlu, Semiha Alankuş, Çağdaş Kaplan, Ömer Çelik, Zuhal Tekiner, Pervin Yerlikaya, Nilgün Yıldız, Zeynep Kuray, Nahide Ermiş, Ömer Çiftçi, Davut Uçar, Hüseyin Deniz, İsmail Yıldız, Dilek Demirel, Sibel Güler, Ertuş Bozkurt, Nevin Erdemir, Nurettin Fırat, Ayşe Oyman, Yüksel Genç, Oktay Candemir, Ziya Çiçekçi, Haydar Tekin, Safiye Torman, Selahattin Aslan, İrfan Bilgiç, Ali Fidan, M. Emin Yıldırım, Çiğdem Aslan, Cihan Albay, Saffet Orman. Gazetecilere ve basın özgürlüğüne karşı yürütülen bu savaşa hem “yeter”, hem “hayır” diyorum.

Bakalım yeni yargıçla birlikte Odatv duruşmasında bugün neler olacak. Gördüğünüz gibi Ahmet ile Nedim tutuklulukta 300 günü doldurmak üzereler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler