HABER

"Bizi kimlik siyasetiyle damgalamayın"

Konya (AA)- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bizi bu ülkede kimlik siyasetiyle kimse damgalayamaz" dedi.

Konya'da Eski Adliye Meydanı'nda düzenlenen Toplu Açılış ve TOKi Konutlarının Anahtar Dağıtım Töreni'nde konuşan Erdoğan, AK Parti Hükümeti döneminde Konya'da 5063 konutun tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildiğini, hedeflerinin 17 bin 302 konut olduğunu söyledi.

AK Parti iktidarının, "millete efendilik taslayan değil, milletin hizmetkarı" bir iktidar olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Biz ülkesinin, milletinin hizmetine adanmış bir iktidarız. Biz yaradılanı Yaradan'dan ötürü seven bir anlayışın mensuplarıyız. Biz 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' diyen bir anlayışla yola çıktık. Biz Mevlana'nın, Yunus'un, Aşık Veysel'in, Hacı Bektaş Veli'nin, Pir Sultan'ın anlayışıyla insanımıza yaklaşıyoruz, onların diliyle konuşuyoruz.

Bizim işimiz, düşeni ayağa kaldırmaktır. Ayaktakini düşürmek değil. Şimdi bazıları TBMM'de konuşuyor. Dün de konuştular, bugün de konuşuyorlar. Biz kimlik siyaseti yapan bir iktidar değiliz. Biz sadece herkese şunu söylüyoruz: Bu ülkede kim, hangi etnik unsurun mensubu olursa olsun sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunun bilincinde olsun, farkında olsun. Onun için biz diyoruz ki tek milletiz, tek devletiz, tek bayrağız ve tek vatanız. Bunu istiyoruz. Bizim için Konya neyse Hakkari de odur. Benim için Türkü, Kürdü, Çerkezi, Abazası, Boşnak'ı... Böyle bir ayrım yok. Hepsi benim kardeşim. Ama bu ülkede kimlik siyaseti yapanlar kalkıp da benim Kürt kökenli vatandaşımın temsilcisi olamaz. Bunu böyle bilmemiz lazım. Zaten onlar orada sıkışıp kalıyorlar. Sıkıntıları burada.

Oralara Türkiye Cumhuriyeti'nin 60. Hükümeti olarak götürdüğümüz hizmetlerden rahatsız oluyorlar. Neden, sıkıntın ne? Dert başka. Dert; onlar buradan nemalanıyor. Saltanatları burada. Saltanatları yıkıldığı için rahatsız oluyorlar."

"En geç 2010 yılı itibariyle Ankara-Konya arasındaki hızlı treni bitiriyoruz. 1 saat 10 dakikada Ankara'dan Konya'ya ulaşacağız" diyen Erdoğan, Ankara-Konya karayolu üzerindeki 'makas' denilen bölgeye de değinerek, "Ah ah, hep bir şey söylerlerdi: Makas, makas, makas... Ya ben de derdim ki bu terzi makası mıdır, nedir? Meğerse o makas ne canlar almış. Ama şimdi biz işte o makası tarihe gömüyoruz. Artık inşallah raylı sistemle burada ulaşımda güvenliği getiriyoruz" ifadesini kullandı.

Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:
"Bazıları çıkmış, dün TBMM'de diyor ki 'Halkımızı dilenci yapıyorsunuz. AK Parti iktidarı halkı dilenci yaptı' diyor. Biz şu andaki bu sosyal dokuyu kucağımızda bulduk. Bu, 6 yıllık bir sosyal doku değil. On yılların getirdiği bir doku. Devletin şefkat eli budur. İnsan öncelikli devlet budur. İşte biz şimdi bunu yapıyoruz.

'Bunlar kömür dağıtıyor' diyor. Kömürü niye dağıtıyoruz? Kömürü biz seçimden seçime mi dağıtıyoruz? Biz göreve geldik, 6 yıldır kömürü dağıtıyoruz. Niçin? Sen evinde o sıcak köşelerde yatarken, Onu soğukta mı bırakacaksın? Onu soğukta bırakmaması gereken kim? Devlet.

Dünyada bugün 1 dolar günlük parayla yaşamaya çalışanların olduğu ülkeler var. Benim ülkemde şu anda bu yok. Benim ülkemde durum hamdolsun farklı. Niye? Çünkü biz bugün gelip hiçbir geliri imkanı olmayana git diyoruz müracaatını kaymakamlığa yap, kaymakamlıktan maaşını al. Ne zamana kadar? İşini bulana kadar. Bunlar ideal şeyler mi? Şüphesiz ki değil. Ama biz devletin imkanları içinde bunları sağlıyoruz. Avrupa ülkelerinde de böyledir. Biz de bunu yapıyoruz. Onlar bizden daha iyi durumdadır ama onlar gelişmiş ülke, biz gelişmekte olan ülkeyiz. Başaracağız, daha iyi olacağız. Biz bunun kararlılığı içindeyiz."

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler