HABER

Blair: "Irak hakkında gizli anlaşma yapmadık"

Tony Blair, George Bush'u çiftliğinde ziyareti sırasında Irak'a saldırı için 'gizli' bir anlaşma yapıldığı suçlamalarını reddetti.

Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak soruşturması kapsamında verdiği ifadede 2002 yılında o zamanki ABD Başkanı George Bush'u çiftliğinde ziyareti sırasında Irak'a saldırı için 'gizli' bir anlaşma yapıldığı suçlamalarını reddetti.

Blair, ABD yönetimi ile savaş öncesinde konuşulanlar konusunda açık davrandığını, "Saddam Hüseyin konusunda harekete geçilmesi gerektiğini, bunun yöntemi konusunda seçeneklerin ise ucu açık" olduğunu konuştuklarını belirtti. Blair, Bush'a "Saddam Hüseyin'in Elindeki kitle imha silahları konusunda bir şey yapmalıyız ve bu rejim değişikliği demekse öyle olsun" dediğini aktardı. Blair, yapılması gerekenin 'askeri müdahale' olduğuna o sıradaki koşullar ve o sırada eldeki bilgiler ışığında karar verdiğini

vurguladı. Komisyon yetkilileri savlarını büyük bir süratle ve heyecanla açıklayan Blair'i sık sık yavaşlaması için uyarmak durumunda kaldı.

Blair açıklamalarına o dönemdeki tehdit algılamalarını ve 11 Eylül sonrası durumu anlatarak başladı. 11 Eylül sonrası tüm tehdit algılamalarının değiştiğini, bu şekilde Irak liderine bakışlarının da farklılaştığını belirtti. Blair ön ayak olduğu işgal sonucu devrilen ve daha sonra idam eden dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin'den sürekli olarak ilk adıyla, 'Saddam' olarak söz etti. Eski İngiltere Başbakanı, Irak'ın yaptırımlarla sınırlanması siyasetinin işe yaramadığının o dönemde iyice ortaya çıktığını

ve 'bir şeyler yapılması gerektiğini' savundu. Blair, 11 Eylül sonrası ortamında 'kitle imha silahları ile ilgili bir faaliyet yürütülüyorsa bunun durdurulması gerektiği' mesajının mutlak bir şekilde ve net olarak verilmesi gerektiğine inandıklarını belirtti. Bununla beraber, hoşlanmadıkları her rejimi değiştirmenin de söz konusu olmadığını; kararın sonuçta bu rejimin oluşturduğu 'güvenlik tehdidi' göz önüne alınarak belirtildiğini vurguladı. Saddam Hüseyin'in geçmişteki sicilinin ise tehdit oluşturduğunu

net bir şekilde gösterdiğini savundu. Savaşla ilgili en tartışmalı konulardan birisi askeri operasyona gerekçe olarak gösterilen, 'Irak yönetiminin elinde 45 dakika içinde etkin duruma geçirilebilecek kitle imha silahları bulunduğu' iddiasıydı. Blair, o zaman ellerindeki bilgiler ışığında bu bilginin doğruluğuna inandığını kararlarını da bu inanç doğrultusunda verdiğini belirtti. Bununla birlikte, Saddam Hüseyin'in silah programını geliştirme niyetinin varlığına şüphe olmadığını, görevde kalmasına izin

verilse, niyetlerini gerçekleştirme olanağına da kavuşabileceğini öne sürdü. Oturumda Blair'in yapılanları ve alınan kararları şiddetle ve kararlılıkla savunduğu dikkat çekti.

Sorgulamayı yapan beş komisyon üyesi, karar süreçlerini netleştirmek için o dönemde yapılan bazı önemli toplantılara; örneğin kabinenin bir bölümüyle başbakanın sayfiye konutunda ve Teksas'taki çiftliğinde ABD Başkanı Bush ile yapılan görüşmeye odaklandı. İngiltere kamuoyunun ve basın ordusunun büyük merakla izlediği oturum yaklaşık 6 saat sürdü.

Blair soruşturmanın yürütüldüğü binaya 90 dakika kadar erken geldi. Binaya yoğun güvenlik önlemleri altında, arka kapıdan alındı.

Geri Dön