HABER

Blair, kölelik için özür dileyecek

Londra (AA)- İngiltere Başbakanı Tony Blair, İngiltere'de 1807 yılında çıkartılan yasayla önlenmesi öncesi köle ticareti konusunda, resmi olmasa da özür dilemeye hazırlanıyor.

Başbakan Blair'in İngiltere'de yaşayan siyahlara ait yayın organında yarın yayımlanması beklenen makaleyle köleliği, "insanlığa karşı işlenen bir suç" olarak tanımlamaya hazırlandığı bildirildi. Blair'in, insan ticaretinin bir zamanlar İngiltere'de "yasal olduğuna" inanmanın güç olduğunu vurgulayacağı da belirtiliyor. Blair'in aynı konuda Avam Kamarası'nda da "gayri resmi" bir açıklama yapmaya hazırlandığı kaydediliyor.

Ancak İngiliz gazeteleri, Başbakan Blair'in bir gazete aracılığıyla yayımlatmaya hazırlandığı özrün İngiltere'de yaşayan siyahları rahatlatmaya yetmeyeceğine dikkati çekiyor.

Uzun yıllardır devletin özür dilemesi için kampanya yürüten çevrelerin, Blair'den parlamentoda devlet adına resmi açıklama yapmasını beklediklerini yazan İngiliz pazar gazeteleri, bu çevrelerin ayrıca Kraliçe'den de bir resmi açıklama beklediklerine işaret etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön