HABER

Blair-Merkel görüşmesi

Blair-Merkel görüşmesi

BERLİN (İHA) - İngiltere Başbakanı Tony Blair ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hamas'ın İsrail'i tanıması gerektiğini söyledi.

Resmi ziyaret için Almanya'nın başkenti Berlin'e gelen İngiltere Başbakanı Tony Blair, sabah saatlerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya gelip yaklaşık

1.5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Enerjiden Hamas'a kadar birçok konunun değerlendirildiği ikili görüşme sonrası kameraların karşısına geçen iki lider, özellikle Orta Doğu'daki gelişmeler ve enerji problemleri üzerinde durduklarını dile getirdi.

İki lider, Filistin'de seçimleri kazanan Hamas'ın silahsız bir yönetime başvurması gerektiğini savunurken, İsrail devletinin mutlak surette tanınması gerektiğini söyledi. Blair, "Hamas İsrail'i tanımadığı müddetçe Orta Doğu'da barış sağlanamaz. Hamas mutlak surette İsrail devletini tanımalı ve şiddete son vermelidir" dedi.
Son dönemlerde yaşanan enerji sıkıntılarına da değinen ikili, özellikle AB ülkelerinin ortak hareket edip, uzun vade için bir çözüm araması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını beyan etti. Merkel, "AB ortak kullanım yönünde bir strateji belirleyip hareket etmeli. Ortak yürütülecek bir çözüm herkes için faydalı olacaktır. Özellikle önümüzdeki 15 yıl için bu planlama yapılmalıdır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler