Bloomberg muhabirleri aleyhine TL haberi davası

Türk Lirası'ndaki değer kaybı ile ilgili haber yapan ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg'in iki Türkiye muhabiri hakkında, 2 ila 5 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bloomberg muhabirleri aleyhine TL haberi davası

Türk Lirası'ndaki ani değer kaybının Türk bankaları üzerindeki etkisi hakkında bir haber hazırlayan iki Bloomberg muhabiri aleyhine, 2 ila 5 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldığı duyuruldu. Bloomberg'in internet sitesinde yer alan habere göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) şikayeti üzerine hazırlanan iddianamede, muhabirler Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç'ın geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yaptıkları haberle,Türkiye ekonomisinin "istikrarını zayıflatmaya çalışması" söz konusu davaya gerekçe olarak gösterildi.

Amerika Birleşik Devletleri ile geçen yıl yaşanan Rahip Andrew Brunson krizi nedeniyle dolar kuru iki hafta içinde 4,70 TL seviyelerinden 7 TL'ye tırmanmıştı. İlişkilerdeki gerilim ABD'li rahip Brunson'un serbest bırakılmasının ardından azalmış, kurda da kısmen bir düşüş yaşanmıştı.

Bloomberg'den kınama ve muhabirlere destek

Bloomberg Genel Yayın Yönetmeni John Micklethwait haber değeri taşıyan olaylar hakkında adil ve doğru haberler yapan iki muhabirimize yönelik iddianameyi kınıyoruz. Onların yanındayız" dedi. Ayrıca iddianameye konu olan haberiyle ilgili sosyal medya hesaplarından yorum yapan ya da Türkiye'deki bankaları ve ekonomiyi eleştiren paylaşımlarda bulunan 36 kişi hakkında da suç duyurusunda bulunulduğunu bildiren Bloomberg, davanın ilk duruşmasının 20 Eylül'de İstanbul'da görüleceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 31 Mart seçimleri öncesinde Cumhur İttifakı'nın İstanbul Yenikapı'daki mitinginde yaptığı konuşmada "Dövizi tırmandırmaya çalışıyorlar" diyerek, "Bu tür provokatif eylemlerin içerisine giriyorsanız bunun bedelini çok ağır ödeyeceksiniz" ifadelerini kullanmıştı.

DW/SSB, ET

© Deutsche Welle Türkçe

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
doların ve euronun yükselmesinin bir numaralı sorumlusu devletdir,2 numaralı sorumlusu ise o devleti yönetenlerin ve yakınlarının savurganlığıdır,3. sü ise ithalat ve ihracat yapanlardır.ithalat yapanlar devlet desteklediği için dışarıya sattıkları ürünlerden kar yapamadıkları için ülke içindeki döviz artışıyla destekleniyorlar böylece bir nebze kar yapıyorlar yada çok fazla kar yapıyorlar,ihracat yapanlar ise daha vahim her buldukları ürünleri türkiyeye sokarak yabancı paranın dışarıya çıkmasına sebep oluyorlar hemde vatandaşı kazıklıyorlar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler