HABER

"BM, ABD suçlamalarına karşı durmalıdır"

BAĞDAT (İHA) - Irak'ta yayımlanan Et Tavra gazetesi, ABD ve İngiltere'nin suçlamalarının Irak'a askeri harekatı haklı çıkarmayı amaçladığını belirterek BM'den bu tutuma karşı durmasını istedi.

İktidardaki Baas Partisi'nin sözcüsü konumundaki Et Tavra gazetesinde yer alan makalede, "İngiltere ve ABD, Irak halkı ve liderliğine karşı hile ve yalan yoluna devam edecek. BM Güvenlik Konseyi'nin diğer üyeleri, yasal ve ahlaki sorumluluklarını yerine getirmeli, Irak'ı hedef alan tehdit, saldırı ve haksızlıklara karşı sorumlu bir tutum sergilemelidir. ABD Başkanı George W. Bush, Afganistan'a düzenlenen harekatta El Kaide ağının liderlerini yakalamadaki başarısızlığını Irak'a yönelerek örtmeye çalıyor" denildi.

Irak'ın istese dahi silah programını gerçekleştirecek vasıtalara sahip olmadığının ifade edildiği yazıda ayrıca, "Asıl mesele, kitle imha silahları ya da BM silah denetçilerinin dönüşü değil, Irak'a saldırmak için bahane bulmaktır" denildi.

IRAK'IN BİLDİRİMİ EKSİK BULUNDU BM Silah Denetçileri Heyetinin Başkanı Hans Blix, Irak'ın silah bildirimi konusunda Güvenlik Konseyi'ne dün brifing verdi. Blix, Güvenlik Konseyi üyelerine Irak'ın 12 bin sayfalık silah bildirimi hakkında yaptığı ön değerlendirmede, dökumanlarda eksikler ve çelişkiler olduğunu açıkladı.

Blix'in açıklamasının hemen ardından ABD, Irak'ı, Güvenlik Konseyi'ne sunulan silah bildiriminde yanlış bilgiler olduğunu gerekçesiyle suçlarken, bunun, Konsey'in silahsızlanmayla ilgili kararının ihlali olduğunu ilan etti.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ise, Irak tutumunu değiştirmediği takdirde, krizin barışçı yoldan çözümünün de imkansız olduğunu söyledi. İngiltere ve Fransa da, Irak'ın silah bildiriminin tatmin edici olmadığını, ancak savaşın da kaçınılmaz olmadığını bildirdiler. Bağdat yönetimi ise, ABD'nin suçlamalarını, yorum olarak nitelendirdi ancak BM'ye sunulan silah bildirimiyle ilgili gerekli açıklamaları yapmaya hazır olduğunu duyurdu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön