BM: "Buzul erimesi alarm veriyor"

ZÜRİH (İHA) - BM Çevre Programı (UNEP), buzullardaki erimenin alarm seviyesinde olduğunu açıklayarak, acilen harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

UNEP Başkanı Achim Steiner yaptığı açıklamada, milyonlarca insanın yılın belli bir döneminde içme suyu, tarım, endüstri ve enerji üretimi konularında doğrudan veya dolaylı olarak "bu doğal su kaynaklarına" bağımlı olduğuna dikkat çekti.

UNEP tarafından desteklenen Zürih Üniversitesi Buzul Gözlem Merkezi'nin (WGMS) açıkladığı verilere göre, buzul erimesinin en büyük nedeni iklim değişikliği. Dokuz dağ silsilesindeki yaklaşık 30 buzul üzerinde yapılan gözlemler, 2004-2006 arasındaki erime oranının, bir önceki döneme göre ikiye katlandığını ortaya koydu. WGMS Direktörü Wilfried Haeberli, "son rakamlar, erimenin sonu belli olmayan bir şekilde hızlandığını gösteriyor" dedi.

WGMS'den yapılan açıklamada, bazı buzullardaki erimenin 1,5 metre olduğunu ancak özellikle Norveç'teki Breidalblikkbrea buzulu gibi alanlarda bu rakamın 3.1 metreyi bulduğu ifade edildi. Ayrıca, Avusturya'daki Grosser Goldbergkees, Fransa'daki Ossoue, İtalya'daki Malavalle, İspanya'daki Maladeta, İsveç'teki Storglaciaeren ve İsviçre'deki Findelen buzullarının da ortalamanın üstünde inceldiği ifade edildi.

Açıklamada, gözlemlenen 30 buzulun ortalam incelme oranı yüzde 4 olarak belirtildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler