BM denetçileri araştırmaya hazır

Birleşmiş Milletler denetçileri, Şam'da geçen hafta kimyasal silah kullanıldığı öne sürülen bölgeyi ziyaret etmeye hazırlanıyor.

BM denetçileri araştırmaya hazır

Hem Suriye hükümeti hem de isyancılar, denetçilerin sağlıklı bir şekilde inceleme yapabilmesi için ateşkese razı oldu.

Denetçiler, beş gün önce olayın yaşandığı bölgeden laboratuvarda incelenmek üzere toprak, kan ve doku örneklerini toplayacak.

Suriye hükümeti dün denetçilerin bölgeye girişine izin vereceğini açıklamıştı.

Ancak Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, bu iznin çok geç verildiği ve ABD Başkanı Barack Obama'nın askeri saldırı seçeneklerini de gözden geçirmekte olduğu ifade edildi.

Independent gazetesinde yer alan Oliver Wright imzalı haberde, İngiltere ve ABD'nin Suriye'ye iki hafta içinde askeri müdahale planladıkları iddia edildi.

Habere göre askeri saldırı seçeneği, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile ABD Başkanı Obama arasında Cumartesi günü 40 dakika süren telefon görüşmesi sırasında, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile de Pazar günü görüşüldü.

Independent: İki hafta içinde müdahale

Independent, İngiltere Başbakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberde, Batılı güçlerin BM desteğini almaya çalışacaklarını ancak bu gerçekleşmezse, Suriye'ye tek yanlı olarak da saldırı olasılığına hazırlandıklarını yazdı.

Washington, Cumartesi günü Akdeniz'deki donanma güçlerini yeniden konumlandırarak buradaki varlığını güçlendirdi.

Independent, herhangi bir müdahalenin "donanmadan düzenlenecek füze saldırısı şeklinde olmasının muhtemel olduğunu" yazdı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, çeşitli ülkelerden dışişleri bakanlarına telefonla bilgi verdi.

Kerry, Suriye hükümetinin kendi vatandaşlarına karşı kimyasal silah kullandığı konusunda fazla şüpheleri bulunmadığını bildirdi.

Rusya'nın dışişleri bakanı Sergey Lavrov ise ABD'nin olası askeri müdahalesi konusunda Moskova'nın derin kaygı içinde olduğunu söyleyerek Kerry'e soğukkanlı olunması çağrısında bulundu.

Fars haber ajansına göre de İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Mesud Cezayiri, ABD'yi "kırmızı çizgiyi" geçmemesi konusunda uyardı ve bunun "ciddi sonuçları olacağını" söyledi.

ABD ve diğer ülkelerden savunma bakanları bugün Ürdün'de buluşarak Suriye krizini değerlendirecek.

Esad'dan uyarı

Bu arada Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, ABD'nin herhangi bir askeri müdahalesinin "başarısızlıkla" sonuçlanacağını söyledi.

Rus İzvestiya gazetesine konuşan Esad, Batılı liderlerin Suriye'yi Batı'nın kuklası yapamayacaklarını dile getirdi.

ABD Başkanı Obama bundan bir yıl önce "Suriye hükümetinin kimyasal silah kullanması halinde, bir askeri müdahaleyi tetikleyecek kırmızı çizgiyi geçmiş olacağı" yorumunu yapmıştı.

Şam'da beş gün önce yaşanan saldırıda 300'ü aşkın kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Suriye hükümeti olaydan isyancıları sorumlu tutuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler