BM denetçileri Şam'dan ayrıldı

BM kimyasal silah uzmanları Suriye'deki kimyasal silah saldırısı iddialarıyla ilgili incelemelerini tamamladı.

21 Ağustos'ta Şam yakınlarında kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştıran Birleşmiş Milletler denetçileri incelemelerini tamamladı. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon toplanan verilerin değerlendirilmesi ve beklenen raporun hazırlanmasının iki haftayı bulacağını açıkladı.

Ancak ABD, Birleşmiş Milletler'in konuyla ilgili raporunu bekleyecekmiş gibi görünmüyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bir Amerikan istihbarat raporuna dayanarak geçen hafta kimyasal gazı Suriye lideri Beşar Esad güçlerinin kullandığını ileri sürdü. İddiaya göre 21 Ağustos günü sabah saatlerinde hükümete bağlı güçler Şam yakınlarında 426'sı çocuk 1429 kişinin hayatına mal olan sinir gazı saldırını gerçekleştirdi. Kerry olayın sorumlusunun Esad rejimi olduğuna dair hiçbir şüpheleri olmadığını savundu.

Sınırlı askerî müdahale

Kerry'nin açıklamalarının ardından ABD Başkanı Barack Obama kara ekipleri kullanılmadan "sınırlı" bir askerî müdahalenin değerlendirildiğini, ancak son kararı henüz vermediğini açıkladı.

Kimyasal saldırının sadece ABD'nin güvenlikle ilgili menfaatlerini değil, aynı zamanda İsrail, Türkiye ve Ürdün gibi müttefiklerini de ilgilendirdiğine dikkat çeken Obama, ABD'nin bir dünya gücü olarak uluslararası hukukun yerine getirilmesinden sorumlu olduğunu belirtti.

Obama'ya eleştiri

Fransa'nın ABD'ye desteği sürerken, Rusya'dan da Obama'ya ağır eleştiriler gelmeye devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada bu şekilde tek taraflı şiddet uygulanmasının uluslararası hukuka aykırı olduğuna, siyasi bir çözümü zorlaştırıp yeni kurbanlar verilmesine yol açacağına dikkat çekildi.

©Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa/AFP/Reuters, BW

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler