BM denetçileri Suriye yolcusu

Suriye, Birleşmiş Milletler'in kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını denetlemek üzere ülkeye uzman heyet göndermesine izin verdi.

Şam yönetimi aylar süren pazarlıkların ardından kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddiaları araştırmak üzere BM'nin Suriye'ye denetçi göndermesine onay verdi. BM'den yapılan açıklamada, misyonun en kısa sürede başlayacağı ve denetçilerin yola çıkacağı belirtildi.

Açıklamaya göre, BM denetçileri öncelikle üç olay üzerinde inceleme yapacak. Bu olaylardan biri Halep yakınlarındaki Han El Assal köyünde meydana gelen katliamla ilgili.

Şam yönetimi, isyancıların zehirli gaz kullanarak bölgede 26 kişinin ölümüne neden olduğu suçlamasında bulunuyor. Araştırılacak diğer iki olayın ne olduğu ise şimdilik bilinmiyor.

Sorumlular da araştırılacak

BM uzmanları, sadece kimyasal kullanılıp kullanılmadığını araştırmayacak, aynı zamanda bundan kimin sorumlu olduğunu da tespit etmeye çalışacak.

BM'nin silahsızlanma sorumlusu Angela Kane ve zehirli gaz uzmanı Ake Selltröm, geçen hafta Şam'da temaslarda bulunmuş ve BM ile Şam yönetimi arasında ön anlaşma sağlanmıştı.

BM uzmanları, geçen nisan ayından bu yana Suriye'de inceleme yapmak için izin almaya çalışıyor. Suriye'de iki yıldan bu yana yaşanan iç savaşta 100 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

© Deutsche Welle Türkçe

dpa, HS/BÖ

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler