BM denetçilerine ateş açıldı

Şam yakınlarında kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını ortaya çıkartmak için incelemelerine başlayan BM denetçileri keskin nişancıların saldırısına uğradı.

BM denetçilerine ateş açıldı

BM denetçilerine Şam yakınlarında yürüttükleri incelemenin ilk gününde ateş açıldı. BM'den yapılan açıklamaya göre ekibin şu anda güvenli bir bölgede olduğu ve yedek araç kendilerine ulaştığında incelemeleri yürüttükleri yere geri dönecekleri kaydedildi.

BM'nin kimyasal silah uzmanları sabah saatlerinde yol çıkmıştı. Bir görgü tanığının ifadesine göre ekibe Suriyeli güvenlik güçleri ve bir ambulans eşlik ediyordu.

'Multak egemenlik fantazisi'

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise Suriye'ye yönelik giderek artan askerî müdahale taleplerine işaret ederek bir "mutlak egemenlik fantezisi"ne karşı uyardı. Westerwelle, hedefin siyasi bir çözüm olarak kalması gerektiğine işaret etti. "Demokrasinin güçsüzlüğünden bahseden bir kişi büyük ihtimalle gerçekçi olamayacak bir mutlak egemenlik düşüncesine sahiptir" şeklinde konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'e göre ise Suriye iç savaşında olası bir kimyasal silah kullanımına uluslararası toplumun açık bir şekilde tepki göstermesi gerekiyor. Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert böyle bir olayın cezalandırılması gerektiğine ve kesinlikle sonuçsuz kalamayacağına işaret etti.

©Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa/Reuters, BW/BÖ

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler