HABER

BM Genel Kurulu olağanüstü toplandı

Birleşmiş Milletler (AA)- BM Genel Kurulu'nun Gazze'deki İsrail saldırılarını ele alacağı olağanüstü toplantısı başladı.

Genel Kurul Başkanı Miguel D'Escoto Brockmann'ın başkanlık ettiği bugünkü olağanüstü toplantı, aslında 9 Ocak'ta yapılacaktı. Ancak BM Güvenlik Konseyi'nin
ateşkes çağrısında bulunan karar tasarısı üzerinde anlaşma sağlaması üzerinde toplantı ertelenmişti. Bugünkü toplantı, 192 üyeli Genel Kurulda 118 üye tarafından temsil edilen Bağlantısızlar Hareketi tarafından, toplantının yeniden düzenlenmesinin istenmesi üzerine yapılıyor.

İsrail temsilcisi bugünkü toplantının başında birkaç kez açıklama yaparak Güvenlik Konseyi'nin konuyla aktif şekilde ilgilendiğini, bu konuyla ilgili 1860 sayılı kararı aldığını, bu açıdan Genel Kurulun bu toplantısının hangi yasal çerçevede düzenlendiği konusunda açıklama istediklerini belirtti. Toplantıda Brockmann'ın hukuk işlerinden sorumlu yardımcıları ise toplantının yasal açıdan düzenlenmesinde bir sakınca olmadığını belirtti. Bu açıklamanın ardından toplantı başladı. Toplantıda Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin'in de konuşma yapması bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler