BM Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı

BM Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı

Birleşmiş Milletler - AA- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsrail ve Filistin taraflarına Gazze'deki şiddete bir an önce son verilmesi çağrısında bulundu.

Güvenlik Konseyi'nin İsrail-Filistin arasında tırmanan gerginlik nedeniyle acil olarak yaptığı ve 5 saat süren toplantının ardından yapılan açıklamada, "Güvenlik Konseyi'nin üyelerinin, İsrail'in güneyinde ve Gazze'de sivillerin hayatlarını kaybetmesinden derin üzüntü duyduğu ve şiddetin tırmanmasını kınadığı" belirtildi.
Açıklamada, "Bu olaylar, tüm tarafların acilen bütün şiddet olaylarına son vermesinin gerekliliğini vurguluyor" denildi.

Toplantının başlangıcında konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'in operasyonunu sert bir dille kınadı. Genel Sekreter, "İsrail'in, kendini savunmaya hakkı olduğunu kabul etmekle birlikte, aralarında çocukların da olduğu bu kadar çok sayıda sivili öldüren, ölçüsüz ve aşırı güç kullanımını kınıyorum" diye konuştu. Ban Ki-mun, İsrail'e "bu tür saldırılara son vermesi" çağrısı yaptı. İsrail'e sadece cumartesi günü 26 füze fırlatıldığını kaydeden Genel Sekreter, "Filistin roket saldırılarını da kınıyorum ve bu tür terör saldırılarına bir an önce son verilmesi çağrısı yapıyorum" dedi.