HABER

BM Güvenlik Konseyi acil toplanıyor

BM Güvenlik Konseyi acil toplanıyor

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin ilk nükleer denemesini görüşmek üzere bugün acil olarak toplanıyor.ABD'nin BM misyonundan Benjamin Chang, olağanüstü toplantının yerel saatle 09.30'da (TSİ 16.30) başlayacağını açıkladı.

BM Güvenlik Konseyinin gündeminde bugün ayrıca, BM Genel Sekreterliğinin Güney Koreli adayı Dışişleri Bakanı Ban Ki-Moon'un oylaması bulunuyor.

Konsey'de Güney Koreli Ban'ın Genel Sekreterliğinin oylanmasıyla Kuzey Kore'nin nükleer denemesinin zamanlamasına dikkat çekilirken, diplomatlar, bu
zamanlamanın, Kuzey Kore'nin Ban'ın Annan'ın ardılı olarak seçilmesine karşı olduğu yolundaki spekülasyonları arttırdığını belirtiyorlar.

Öte yandan, Güney Kore resmi haber ajansı Yonhap, Kuzey Kore'nin ikinci bir nükleer denemeye kalkışabileceğini bildirdi.Habere göre, Güney Kore istihbarat örgütünün (NIS) yetkilisi Kim Seung-gyu, ilk nükleer denemenin yapıldığı yer olarak tahmin ettikleri, ülkenin kuzeydoğusundaki Kilju bölgesindeki Punggyeri'de bir süredir normal dışı faaliyetler tespit ettiklerini belirtti.

Güney Koreli yetkili, Pyongyang'ın Hindistan ve Pakistan'ın yaptığı gibi bir dizi nükleer deneme hazırlığı içinde olup olmadığını anlamaya çalıştıklarını
kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön