BM: Hariri'yi suç örgütü öldürdü"

NEW YORK (İHA) - Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastini soruşturan BM ekibi, mevcut delillerin Hariri'nin bir "suç örgütü" tarafından öldürüldüğüne işaret ettiğini açıkladı.

Soruşturmayı yürütün komisyon, ismini açıklamadığı bazı şüphelilerin bulunduğunu belirterek, özel bir ekibin suikastten önce Hariri'yi izlemeye aldıklarını söyledi.

Refik Hariri'ye 2005 yılında Beyrut'ta düzenlenen bombalı saldırıda, Eski Lübnan Başbakanı ile birlikte 22 kişi daha hayatını kaybetmişti.

Komisyona başkanlık eden Kanadalı eski savcı Daniel Bellemare yaptığı açıklamada, "eldeki kanıtlarla, suikastın koordinasyonlu bir şekilde hareket eden bir grup tarafından düzenlendiğini" kesin olarak söyleyebileceğini kaydetti.

Daha önceki, BM soruşturmaları, suikastın ardında Suriye ve Lübnan gizli servislerinin rolü olduğuna işaret etmişti. Suriye ise bu iddiaları reddediyor, suikastla bir ilişkisi olmadığını belirtiyordu.

Komisyon ayrıca, aynı suç şebekesisinin, Lübnanlı diğer üst düzey isimlere yönelik saldırıların arkasında olabileceğini ifade etti.

Hariri suikastinin ardından ardından Lübnan'da Suriye karşıtı gösteriler düzenlenmişti. Bu gösteriler ve uluslararası baskılar, Şam yönetimini bu ülkedeki 29 yıllık askeri varlığına son vermek zorunda bırakmıştı.