HABER

BM İran'a yaptırım kararı aldı

New York (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, İran'ın nükleer programı dolayısıyla bu ülkeye yaptırımlar öngören karar tasarısını kabul etti.

BM Güvenlik Konseyi, İran'a doğrudan ya da dolaylı hassas nükleer malzeme ve balistik füze satışı ya da tranferinin engellenmesini öngeren yaptırım kararını oybirliğiyle aldı.

3 Avrupa ülkesi İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından hazırlanan karar tasarısı, bugün konseyde yapılan oturumda, 15 üyenin tamamının oylarını alarak kabul edildi.

Kararda, İran'ın Uluslararası Atom Enerji Kurumu ile (UAEK) işbirliği yaparak nükleer faaliyetlerini gecikmeksizin askıya alması isteniyor.

Kararda, tüm ülkelerden İran'ın nükleer zenginleştirme, yeniden işleme, ağır su reaktörleri, nükleer silah sevkiyat sistemlerinin geliştirilmesi ve bu konularla ilgili araştırma-geliştirme faaliyetlerine katkıda bulunacak malzemelerin, teknolojinin ve finansmanın İran'a sağlanmasının ve satışının yasaklanması isteniyor.

Ayrıca karar, İran'ın bu tür faaliyetlerine katılan kişilere ve kurumlara seyahat yasağı ve mallarının dondurulması gibi yaptırımlar getiriyor.

Bu arada karar tasarısının ekinde, İran'ın nükleer ve balistik füze programlarına katılan kişi ve kurumların listesi yer alıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön