‘BM, kimyasal saldırıyı incelemeli’

"Suriye'de rejim tarafından kimyasal silah kullanıldığı iddiaları BM uzmanları tarafından derhal incelenmeli"

‘BM, kimyasal saldırıyı incelemeli’

Berlin'de bir araya gelen Alman ve Türk dışişleri bakanları, Suriye'deki katliam için derhal inceleme istedi. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Suriye'de rejim tarafından kimyasal silah kullanıldığı iddialarının BM uzmanları tarafından derhal incelenmesini talep etti.

Berlin'de Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelen Westerwelle, Suriye'den gelen son haberlerin büyük kaygı yarattığı belirtirken, kimyasal silah kullanılmış olduğunun ispatlanması durumunda bunun "insanlığa karşı suç” olacağını kaydetti.

Westerwelle, "Şu anda Suriye'de bulunan BM uzmanlarının derhal bu bölgeye girmelerine izin verilerek, iddiaların incelenmesi, olayın açıklığa kavuşturulması çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türk Dışişleri Bakanı Davutoğlu da halen Suriye'de bulunan BM heyetinin "bir saat bile gecikmeden”, derhal bölgeye gitmesi ve gerekli incelemeyi yapması gerektiğini vurguladı. Davutoğlu, "Şam rejimi biz yapmadık diyor. Eğer kendilerinden eminlerse BM heyetine izin vermeliler. Heyet de Şam'daki bu bölgeye gitmeli. Bu yapılmadığı takdirde, uluslararası toplumun bu insanlık suçu konusunda Balkanlar'da gösterdiği tavrı göstermesi gerekir.” şeklinde konuştu.

‘Bütün kırmızı çizgiler aşıldı'

Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nin ve uluslararası toplumun Suriye'de yaşananlar konusunda güçlü bir tavır ortaya koyamadığı eleştirisini getirirken, "BM'nin caydırıcı niteliği kaybolursa, otokratik rejimlerin cesareti artıyor. Maalesef Suriye'de bu caydırıcılık kayboldu. Bütün kırmızı çizgiler aşıldı. Bu çizgileri koyan ülkelerin, bu çizgiler aşıldığında sorumluklarını yerine getirmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa/Reuters, AS/EC

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler