BM'nin kararına Türkiye'den ilk tepki

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "BM'nin Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasına, sorumlularının hesap vermesine yönelik tavsiyelerini kuvvetle destekliyoruz." dedi.

BM'nin kararına Türkiye'den ilk tepki

BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Callamard'ın Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin hazırladığı raporla ilgili Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından mesaj yayımladı.

Çavuşoğlu, "Birleşmiş Milletler (BM) Raportörü Callamard'ın Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasına, sorumlularının hesap vermesine yönelik tavsiyelerini kuvvetle destekliyoruz." ifadelerini kullandı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) tarafından açıklanan 101 sayfalık raporda, Suudi Arabistan, Kaşıkçı'yı kasten ve taammüden öldürmekten sorumlu tutulmuştu.

Raporda, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın da aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir kanıtlar olduğuna işaret edilmişti.

Raporda ayrıca BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin tamamlayıcı kriminal soruşturma başlatmaya davet edilmiş, Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin yaptırımların Veliaht Prens ve onun yurt dışındaki kişisel mal varlıklarını da kapsaması gerektiği vurgulanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
hani namusumuzdu??? aylar geçti.. tık yok...
versen ne olur vermesen ne olur seni takanmi var koltukgunu kaybetmemek icin bu aciklamayi yapmisindir hani elinizde cok sey vardi gerekeni yapacaktiniz ne oldu dün dündür deyip gecersiniz bosuna nefesini bari tüketme yazik.
Ne kadar önemli bir mesele.Iste turkiyenin BEKAA sorunu bu..Insanda azicik utanma olur..,memleket ne halde sunlarin konustuklarina ugrastiklari islere bakin.Insanda azicik utanma olur.Gundem degissin millet uyuşunda ne olursa olsun..YUH yani
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler