BM Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Moumtzis: İki milyon kişi Türkiye sınırına yığılacak

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, İdlib'de çatışmaların devam etmesi durumunda iki milyon kişinin Türkiye sınırına doğru yöneleceğini belirterek, bunun Türkiye üzerinde muazzam baskı oluşturacağı uyarısında bulundu.

BM Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Moumtzis: İki milyon kişi Türkiye sınırına yığılacak

Moumtzis, BM Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Suriye'de savaşın başladığı 2011 yılından beri insani durumun hiç olmadığı kadar kötüleştiğini ve bu yılın başından beri 700 binden fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

'TÜRKİYE ÜZERİNDE MUAZZAM BASKIYA NEDEN OLUR'

İdlib'de geçen aralık ayından beri 400 binden fazla kişinin kentin güneyinden merkezine kaçtığını, Doğu Guta'dan ayrılan 60 bin kişilik muhalif grubun da aileleriyle İdlib'e geldiğini ve iki milyondan fazla kişinin bulunduğu İdlib'de insanları barındırmakta güçlük çektiklerini anlatan Moumtzis, "İdlib'de çatışmalar sürerse Türkiye sınırında iki milyon kişi görme ihtimalimiz var. Bu da Türkiye üzerinde muazzam bir baskıya neden olur.'' dedi.

'BİR KISMI GERİ DÖNDÜ'

Moumtzis, Afrin'deki gelişmelere ilişkin yaptığı değerlendirmede de şunları söyledi:

"Afrin'den ayrılanların bir kısmı geri döndü. Afrin'e dönmek isteyenlerin bir kısmı Tel Rıfat'taki kontrol noktalarında rüşvet vermek zorunda kaldıklarını, PYD/PKK'nın ayrılmalarına izin vermediğini anlattı.''

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 46 yorum
elimizdeki suriyeli az biraz daha gelsinler... devlet kendi halkına bakmaz itibayla suriyelileri besliyoruz.
zaten sokağa cıkıyorsun sağ sola bakıyorsun suriyeli afganmı ırak kürdümü dedıgın bı dolu insan var azınlık olduk iyice
gelmeyin ne olur savaşın ülkeniz için biraz biz o kadar şehit vermemize rağmen vatanımızı kimseye bir karış toprağını bile vermiyoruz sizde çaba gösterin çözüm kaçmak degil
Diğer Haberler