HABER

BM yeni İnsan Hakları Konseyi'nin taslak metni

New York - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Başkanı Jan Eliasson, BM İnsan Hakları Komisyonu yerine öngörülen yeni İnsan Hakları Konseyi'nin yapısına ilişkin hazırladığı taslağı açıkladı.

Eliasson, BM'de yaptığı konuşmada, üzerinde uzlaşmaya varılan taslak metnin gelecek hafta oylanması çağrısında bulundu ve böylece konseyin de bu yaz faaliyete geçmesini beklediğini ifade etti.

Taslak üzerinde uzlaşmaya varılabilmesi için yaklaşık 4 aydır çetin müzakereler sürdüğünü hatırlatan Eliasson, bu konuda yapılacak yeni görüşmelerin metne katkısı olmayacağını söyledi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan da, tasarının istedikleri her şeyi kapsamadığını, ancak ileriye doğru önemli bir adım olduğunu söyleyerek
destek verdi.

İnsan hakları kuruluşları, söz konusu tasarının BM'nin insan hakları sistemini güçlendirmeye yönelik olumlu bir adım olduğunu belirttiler. Eliasson tarafından önerilen ve onaylanmadan önce gözden geçirilmesi muhtemel olan taslağa göre, yeni BM İnsan Hakları Konseyi, 191 üyeli BM Genel Kurulu tarafından gizli oy ve salt çoğunlukla
seçilecek 47 üyeden oluşacak. Konsey, Genel Kurul'a yardımcı organ niteliğinde olacak.

3 yıllığına seçilecek konsey üyeleri için insan haklarını koruma ve geliştirmede en gelişmiş standartları onaylama, konseyle tam işbirliği yapma gibi kriterler aranacak. Üyeler, en çok 2 dönem seçilebilecek.

BM Genel Kurulu, insan hakları ihlallerinde bulunan konseydeki ülkelerin üyeliğini üçte iki çoğunlukla askıya alabilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön