HABER

BM'den Balyoz kararı

Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu, Türkiye’nin Balyoz davasında sanıkların haklarını ihlal ettiğine hükmetti.

BM'den Balyoz kararı

Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu, 250 balyoz sanığının geçen sene yaptığı başvuru üzerine başladığı değerlendirmeyi dün tamamladı.

Hürriyet'in haberine göre grup, davada, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin keyfi tutuklama, âdil yargılama ve savunma hakkına dair üç kritik maddesi ile Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin yine keyfi tutuklama ve âdil yargılamaya ilişkin iki maddesine uyulmadığına karar verdi.

16 sayfalık kararda, Türkiye’den sanıkların durumlarının telafi edilmesi istendi ve tazminat hakkı doğduğu açıkladı.

Geçen hafta Yargıtay’da temyiz duruşmaları başlayan ve aralarında emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Orgeneral İbrahim Fırtına gibi eski kuvvet komutanlarının da bulunduğu, birçoğu hükümeti devirmeye teşebbüs etmekten müebbet hapis cezasına çarptırılan 361 sanıklı dava için Birleşmiş Milletler’e başvuruyu, sanık yakınlarının kurduğu “Vardiya Bizde” platformu geçen sene yapmıştı.

Balyoz’daki 250 sanığın yakınları adına açılan dosyayı ise Burmalı Aung San Suu Kyi ve halen Çin'de hapiste tutulan insan hakları savunucusu ve edebiyatçı Liu Xiaobo'nun da avukatı olan, Washington'ın en bilinen uluslararası insan hakları savunucularından Jared Genser hazırlamıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
DÜNYA İKİ YÜZLÜ..MISIRDA DARBECİLERE İNSAN HAKKI..DEMOKRASİ..KATİLLERİNE SES ÇIKARMAYANLAR..BİZE GELDİMİ DÖKTÜRÜYORLAR..
Müebbet hapisle cezalandırılan bu kişilere yöneltilen 31 suçun 31'ininde çürütülmesi çok ilginç doğrusu! Bilmiyorum okudunuzmu ama; 2005 yılında yapımı tamamlanan gemiye 2003 yılında görevlendirme yazısı düzenlenmesi, komutanlardan birisinin sen bu toplantıya katıldın denmesine rağmen denizaltında belgesel çekildiği ve o an kamera karşısında olduğu, yazılan bir çok yazının askeri değil sivil bir bilgisayarda yapıldığının anlaşılması, bir çok imzanın sahte olduğunun ortaya çıkması, alınan çıktıların tarihlerinin 2003 değilde 2009-2010 tarihlerinde olması gibi bir çok çürütülmüş suçlama!
AAAA durun .... biz bm yi tanımıyoruz. onlar kim olduklarını sanıyor. camide içki içildi, başörtülü kıza kızdılar. çeşmemi kim kırdı.... falaaan ,filan....
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler