BM’den Suriye’ye çağrı: "İnsani yardım için muhalif bölgeleri bombalamayı derhal durdur"

BM, Suriye’den, bir aydır bombaladığı ve 30 sivilin ölmesine yol açan, muhaliflerin elindeki bölgeleri bombalamaları durdurmasını istedi.BM’nin savaş suçları uzmanı Paulo Pinheiro, Cenevre’de yaptığı açıklamada, Suriye’nin İdlib’in kuzeybatısında Şam yakınlarında bulunan Doğu Gota ve Duma’da, muhaliflerin elinde bulunan bölgeleri yasaklanmış klor gazı kullanarak bombaladığı iddialarını incelediklerini söyledi.Milletlerarası Suriye soruşturma komisyonu başkanı Paulo Pinheiro, Suriye hükumetinin muhasara altında tuttuğu Doğu Gota için yayınladığı raporda, ayırım gözetmeden bombardıman ve sivil halkı kasıtlı olarak aç bırakma uluslararası suçlarını incelemeye aldıklarını söyledi.Pinheiro, raporda Suriye’nin, Rusya, Türkiye ve İran arasında Gerginliği Azaltma Bölgesi olarak ilan edilen bölgede son 48 saatte en az 3 hastane bombalayarak bu anlaşmayla dalga geçtiğini ileri sürdü.İnsan Hakları Suriye gözlemcisine göre, Şam yakınlarında Doğu Gota’daki son bombalamada, 25 kişi hayatını kaybetti.

BM, Suriye’den, bir aydır bombaladığı ve 30 sivilin ölmesine yol açan, muhaliflerin elindeki bölgeleri bombalamaları durdurmasını istedi.
BM’nin savaş suçları uzmanı Paulo Pinheiro, Cenevre’de yaptığı açıklamada, Suriye’nin İdlib’in kuzeybatısında Şam yakınlarında bulunan Doğu Gota ve Duma’da, muhaliflerin elinde bulunan bölgeleri yasaklanmış klor gazı kullanarak bombaladığı iddialarını incelediklerini söyledi.
Milletlerarası Suriye soruşturma komisyonu başkanı Paulo Pinheiro, Suriye hükumetinin muhasara altında tuttuğu Doğu Gota için yayınladığı raporda, ayırım gözetmeden bombardıman ve sivil halkı kasıtlı olarak aç bırakma uluslararası suçlarını incelemeye aldıklarını söyledi.
Pinheiro, raporda Suriye’nin, Rusya, Türkiye ve İran arasında Gerginliği Azaltma Bölgesi olarak ilan edilen bölgede son 48 saatte en az 3 hastane bombalayarak bu anlaşmayla dalga geçtiğini ileri sürdü.
İnsan Hakları Suriye gözlemcisine göre, Şam yakınlarında Doğu Gota’daki son bombalamada, 25 kişi hayatını kaybetti. Bir önce gün aynı bölge bombalandığı ve 30 kişinin hayatını kaybettiğine işarete edildi. Muhaliflerin kontrolünde bulunan İdlib’e yapılan hava saldırısında ise 5 kişinin hayatını kaybettiğine işaret edildi.
BM temsilcileri, 7 bölgeye acil insani yardım yapılabilmesi ve yaralıların tahliyesi için bölgede acil ateşkes yapılması çağrısında bulundu.
Doğu Gota ve Duma’ya yapılan hava saldırılarında bir binanın tamamen çöktüğü, Tarmala köyünde ise en az 5 kişinin öldüğü kaydedildi.
BM raporunda Kasım ayından beri Doğu Gota’daki insanların hiçbir insani yardım alamadığı, tarafların yaptığı misilleme top atışlarıyla çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği ve yaralandığı belirtildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler