BMGK, ABD'nin Hamas'ın kınanmasını isteyen karar tasarısını reddetti

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, ABD'nin Hamas'ın kınanmasını isteyen ve iki devletli çözümden bahsetmeyen karar tasarısını reddetti.

BMGK, ABD'nin Hamas'ın kınanmasını isteyen karar tasarısını reddetti

ABD'nin Hamas'ın kınanmasını isteyen ve iki devletli çözümden bahsetmeyen karar tasarısı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda reddedildi.

ABD'nin hazırladığı tasarı 193 üyeli BM Genel Kurulu'nda görüşüldü.

Tasarı oylanmadan önce oylama yöntemlerinin tartışıldığı BM Genel Kurulu'nda ABD, tasarının 3'te 2 çoğunluk yerine basit çoğunlukla kabul edilmesini talep etti ancak ABD'nin oylamaya sunulan bu talebi kabul görmedi.

ABD'nin BM Genel Kurulu'na getirdiği tasarıya 87 ülke destek verirken, 57 ülke karşı çıktı, 33 ülke ise çekimser kaldı. ABD'nin Hamas'ın kınanmasını isteyen ve iki devletli çözümden bahsetmeyen karar tasarısı, BM Genel Kurulu'nda gerekli destek görmediği için kabul edilmedi.

İsrail'in saldırılarından hiçbir şekilde bahsedilmeyen ABD'nin tek taraflı tasarısında ''Hamas ve Filistin İslami Cihad hareketi de dahil diğer militan grupların provokatif tüm eylemlerine ve şiddet olaylarına son vermesi'' çağrısı yapılıyordu. Tasarıda ''Hamas'ın kaynakları sivil halkın ihtiyaçları yerine askeri altyapı için kullanması'' da kınanıyordu.

"BU KADAR MI NEFRET EDİYORSUNUZ İSRAİL'DEN"

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, oylama öncesi yaptığı konuşmada, İsrail'in şimdiye kadar en az 500 kez kınandığını belirterek ''terör örgütü'' olarak nitelendirdiği Hamas'ın eylemlerinin kınanması gerektiğini savundu ve tasarıya destek istedi.

BM'yi İsrail'e karşı ön yargılı ve düşmanca bir tavır sergilemekle suçlayan Haley, ''Filistin halkına da zarar veren terör örgütüne destek verecek kadar mı nefret ediyorsunuz İsrail'den?'' dedi.

BM Genel Kurulu kararları "tavsiye" niteliğinde olmasına ve yasal bağlayıcılığı bulunmamasına rağmen uluslararası arenada siyasi ağırlığı nedeniyle önemseniyor.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
BURADAN MÜSLÜMANLARIN LEHİNDE GİBİ BİR KARAR ÇIKARSA KESİN ZARARINADIR...BMGK YEMENDE SES ÇIKARMADI,IRAKTATA SES ÇIKARMADI,SURİYEDE KÖR TOPAL YÜRÜDÜ ABD KARŞISINDA SÜREKLİ....DÜNYANIN GÖZÜNÜ BOYAYAN BİR SİHİRLİ KURULUŞ VESSELAM....
ABD hala Filistin i İsrail in bir parçası olarak görüyor herhalde öyle düşünüyorlarsa aldanırlar ne zaman ABD Texas ın bağımsızlığına ses çıkartmaz o zaman İsrail Filistin in hamisi olabilir belki ki buda bir hayal BM Filistin in devlet olarak tanınmasını istiyor zaten artık ama İsrail li bazı politikacılar Hitler zihniyetli yayılmak istediği için Filistin topraklarını ve Suriye topraklarını işgallerini normal göstermek için bazı bahaneler üretmeye çabalıyorlar boyuna
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler