BMGK: ‘‘Derin kaygı’’ duyduğunu açıkladı!

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddialar nedeniyle acil olarak toplandı.

BMGK: ‘‘Derin kaygı’’ duyduğunu açıkladı!

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddialar nedeniyle yaptığı acil toplantının sonunda üye ülkelerin gelişmelerle ilgili "derin kaygı duyduğu" vurgulandı. Konsey tarafından bir kınama ya da bildiri ise yayınlanmadı.

Şam yakınlarında hükümet güçleri tarafından kimyasal silah kullanıldığı iddiaları üzerine New York'ta BM Genel Merkezi'nde acil toplantı yapan Güvenlik Konseyi'nin, iki saatten fazla süren görüşme sonunda iddialar üzerinde atılacak adımları tartıştıkları öğrenildi. Basına ortak bir açıklama metni dahi sunamayan Konsey'in bazı üyelerinin itirazları üzerine bunu yapamadığı aktarıldı.

Güvenlik Konseyi'nin Ağustos ayı dönem başkanlığını yürüten Arjantin'in BM Daimi Temsilcisi Cristina Perceval, üye ülkelerin çağrısı üzerine danışma formatında acil toplandıklarını söyledi. Perceval, "Konsey üyelerinin kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin büyük kaygı içinde olduğunu söyleyebilirim" dedi. Perceval'in de Ban'ın önceden yapmış olduğu açıklamalara paralel sözler sarf ettiği görüldü. Perceval, kimyasal silah kullanımının kim tarafından ve hangi şartlar altında olursa olsun uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğinin altını çizdi. Perceval, "BM Güvenlik Konseyi'ne üye ülkeler, bölgedeki düşmanca tutumun sona erdirilmesi ve ateşkes sağlanması için güçlü çağrı yapmakta" dedi.

Genel Sekreter Ban Ki-mun'un, olayın aydınlatılması için detaylı inceleme yapılacağı garantisi vermesinden de memnuniyet duyulduğunu belirten Perceval, Konsey üyelerinin olayın kurbanlarına taziyelerini sunarken olay bölgesine acil insani yardımın ulaştırılmasının öneminin altını çizdi. Perceval, gazetecilerin sorularını yanıtlamaktan ise kaçındı.

BAN'IN YARDIMCISI: SORUŞTURMA İÇİN GÜVENLİK ŞART

Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddiaları için yaptığı acil toplantıda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un yardımcısı Büyükelçi Jan Eliasson, Konsey'e üye 15 ülkeyi gelişmelerle ilgili bilgilendirdi. Eliasson, bilgilendirme sonunda gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, Ban'ın son olayda kimyasal silah kullanıldığı yolundaki iddiaların araştırılmasını istediğini söyledi. Büyükelçi, Suriye'de kimyasal silah kullanımına yönelik iddiaları araştırmakla görevli BM heyetinin olduğunu hatırlattı. Eliasson, Suriye hükümetinin Şam kırsalında yaşanılan son olayla ilgili BM heyetine araştırma izni vermesini umduklarını dile getirdi.

Bölgeye güvenlik nedeniyle ulaşmanın mümkün olmadığını belirten Eliassson, BM heyetinin gidebilmesi için taraflar arasında güvenliğin sağlanacağına dair güvence verilmesinin şart olduğunu kaydetti. İddiaların çok ciddiye alınması gerektiğini belirten Büyükelçi, kimyasal silah kullanımının bölgede çok olumsuz gelişmelere yol açabileceği konusunda uyardı. Eliasson, BM olarak Suriye hükümeti ile görüşmelerin sürdürüldüğü ve herkesin bu konunun ne kadar önemli olduğunu da anlamalarını umduklarını kaydetti.

ACİL SORUŞTURMA İÇİN BAN'A BASKI YAPILIYOR

Fransa ile İngiltere, Genel Sekreter'e gönderdiği mektupta Şam yakınlarında yaşandığı belirtilen kimyasal saldırının bir an önce araştırımasını talep etti. Bu arada Konsey'e üye Batılı ülkeler ile Avusturalya'nın da dahil olduğu bir grubun Genel Sekreter Ban'a mektup göndererek kimyasal silah kullanıldığı iddialarını acil olarak soruşturulmasını talep ettiği öğrenildi. Konsey'in 15 üyesinin yarısından fazlasının Ban'a gönderilen mektuba imza attığı hatta içlerinde BM diplomatlarının da olduğu öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
Ya bu katil kendi keyfi için vatandaşlarını katlediyor.. Allah esedin ve destekçilerinin belasını versin..
Kimyasal silah denetimcileri zaten suriye de . Bu adamlar suriyede iken esed kimyasal kullanmaz. Bu kadar aptal değil. İnternette muhaliflerin kendi çaplarında kimyasal silahlar ürettiği ile ilgili bazı görüntüler var. Burada muhaliflerde kullanıyor olabilir. Amerikanın Irak işgalindeki Kuveyt li Nayirah tanıklığını unutmayın ltf. Müdahale için zemin hazırlanmaya çalışılıyor.
bm milletler sadece kınama ve derin kaygı duyuyor bunu 5 yaşındaki çocuk bile biliyor.
Bir ülke düşünün, halkının tamamı bir yönetim altında idare edilirken, birdenbire bir kesim bundan rahatsız oluyor ve daha özgürlükçü ve katılımcı bir demokrasi istiyor. Mücadeleye başlıyor ancak hesaplayamadığı bir durumla karşılaşıyor. Halkın büyük kısmı meğer halinden memnunmuş. Öyle ya şayet Suriye Halkının tamamı baskıcı-dikta diye değerlendirilen rejimden rahatsız olsaydı, topyekun karşı koyar ve bu karşı koyuşa mevcut rejim değil, hiç bir kuvvet karşı duramazdı. Gelinen noktada Türkiye nin kendine bir bakıp durumunu değerlendirmesi gerekiyor.
Suriye de yaşanan ölüm ve zulümlere ortak olmak gibi bir pay çıkarılıyorsa Türkiye için, bunun ne büyük bir vebal olduğunu düşünebiliyor musunuz. Hangi stratejik hesaplar üzerine muhalifleri veya oradaki bir kesimi destekleme kararı alıyoruz ülke olarak. Bağımsız bir ülkenin diğer bağımsız bir ülke hakkında bu derece tarafgir olarak tutum sergilemesi kesinlikle doğru bir davranış değildir. Tarih yargılayacak ve doğruları ortaya koyacaktır ancak bu yargıya ulaşmak için de en az 30-40 yıl beklemek gerekecektir.
ddış güçler kendileri yaptırıp esatın üstüne atıyorlar , bayatladı bunlar tıpkı seksen yılları gibi. gaza gelmeyin israil ve işbirlikçilerinden herşey beklanir. haberi okuyup hemen esadı hedefalan okurların geniş düşünmelerini tavsiye ederim
BURADAKİ " FLAŞ GELİŞME " NEDİR? NASIL HABER YAZILIYOR?
YERİM SİZİN KAYGINIZI
Birleşmiş milletler denen İsrail köpeklerinden oluşan şer örgütü ne zaman mazlumun yanında oldu ki. İsraile olsun yer yerinden oynar. Ama akan müslüman kanı olunca leşler örgütü bm kınama kararı bile alamıyor. Ey dünya müslümanları uyanın uyanalım. Amerika ve İsrail iki kardeş köpektir. Bizler birlik olalım. Allahü Tealanın buyurduğu gibi kardeş olalım. Birlik olalım. Bizim bizden başka dünyada dostumuz yok. Saygılarımla.
Bir kör yada topal abd vatandaşı geberince sorgusuz sualsiz saldırıyordunuz ne oldu insanlığınızmı bitti şerefsizler NEDEN ÇOCUKLARIN KATLİAMINA GÖZ YUMUYORSUNUZ bensöyleyim isterseniz nedenini ÇÜNKİ O ÇOCUKLARA KİMYASAL SLAH KULLANDIRAN SİZLERSİNİZ ABD ve AVRUPALI SİYONİSTLER donrra kalkmış eyvak türküleri çağırıp İSLAM DÜNYASINI UYUTMAYA ÇALIŞIYOSUNUZ HOŞ ONUDA BAŞARIYORSUNUZ YILIKMAZ SANDIĞINIZ KAİNATI YARADAN ALLAHHHH SİZLERİDE DURDURMAYI BİLİR ALLAAHUEKBEERRR...
bir kimyasal geyiğidir gidiyor... z.kem kimyasalı.. 1000 lerce kişi ölmüş, kimyasal silahla değilse cinayetler o zaman normal mi yani... olayin neresine bakacaz lo...
Ne diyorsun sen allah aşkına...???
KİTLESEL SİLAH KULLANANLARIN ÇIKARILIP HAKETTİKLERİ CEZAYI VERMEK BİR İNSANLIK BORCUDUR.FAKAT SURİYEDEKİ BU KANLI AYAKLANMAYI TA BAŞINDAN BERİ ORGANİZE EDEN,O YOBAZ TERÖR ÖRGÜTLERİNE SADECE KENDİ İNANÇ YAPISINDA DİYE HER TÜRLÜ DESTEYİ VEREN BİZİM İDARECİLER,BM İN KİM TARAFINDA YAPILIRRSA YAPILSIN DEDİYİ YANİ KİMİN YAPTIĞININ HENÜZ BİLİNMEDİYİ BU KATLİAMDA DA GENE ORTALARDA OLAYI ESADA YIKMAK İÇİN BAĞIRIP DURUYORLAR,YA BU ÜLKENİN DIŞ POLİTİ,KASINI NE HALE GETİRDİYİNİZİ ARTIK GÖRÜN.ELİNİZDE ESADIN KULLANDIĞINA DAİR BİR BELGE VARSA AÇIKLAYIN KAFANIZA ESTİYİ GİBİ KONUŞURSANIZ KİMSE CİDDİYE ALMAZ
BM nin umurundaydı orada ölenler,bugün unutup giderler İslam ülkeleri maşallah seslerini bile çıkartamıyorlar.Sadece Türkiye ile işler yürümüyor. Ama er geç İslam ın kılıcı kınından çıkacak ...O zaman tövbe etmek için geç kalacaklar.
bunlarda ne endişelenmiştir heeee .
yalan,yalan,yalan aynen saddamda olduğu gibi yalan.AKP nin kuyruklu uydurması.başına taş değil kaya düşürecek yaradan ey tayyup.bu kadar iftira olurmu.sen neyin nerenin müslümanısın.
arkadaşlar yorumlarımızı yaparken biraz daha dikkatli olmamız gerekmiyor mu? yuhhh inanamıyorum arkadaşlar Yunus Mjuhkin denen adamı gördünüzmü 2 günde beşyüzkırk milyar tutturmuş. Arkadaşlar hemen Yunus Mjuhkin diye arama motorunda aratıp bu adamı bulup zengin olun hemde tahminler bedava kupon yarışmasını kazananada 10 milyar var
sonuç? tabii ki yine ABD - RUSYA görüşmeleri ve sonuç YOK.
şimdi anlamadığım mermi insan oldurmuyormu olduruyor ha mermi ha kimyasal ne fark var onu anlamadım mudahele edilmesi lazım suriyeyede mısırada akan kanlar durması lazım müslüman kanları ya nasıl ALLAH ekber Diyip ßirßirlerini Kesiyorlar :S Bunlar Müslüman Olamaz Hatta İnsan Olamazz
Vah vah vah; Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddialar nedeniyle acil olarak toplandı. Eyvah ya bide kınama yaparlarsa Esed'i ve Sisi yi ne olur ki ????????????????????
ALLAH BU EL KAHİDE VE ONUN UZANTILARININ DESTEKÇİLERİNİN ÇOÇUKLARINI EN KIYMETLİLERİNİ ÖLDÜRSÜN
GÜVENLİK KONSEYİ İŞE YARAMAZ BİR KURUM bm DE ÖYYLE
Diğer Haberler