HABER

BM'nin silah denetçisi sapık çıktı

Birleşmiş Milletler'in Saddam Hüseyin'in hiçbir zaman bulunamayan kitle imha silahlarını bulmakla görevli eski baş silah denetçisi sapık çıktı.

BM'nin silah denetçisi sapık çıktı
Irak'ta BM'nin baş silah denetçisi olarak görev yapmış olan Scott Ritter'ın 15 yaşındaki bir kızla sanal yolla mesajlaşarak, cinsel ilişkiye girmek istediğini söyleyip web kamerası karşısında mastürbasyon yaparken suçüstü yakalandı.
Ritter'ın konuştuğunu sandığı kişi aslında 15 yaşında bir kız değil, çocuk tacizcilerini internet ortamında takip eden bir polis memuruydu. 44 yaşındaki eski silah denetçisinin en az 10 yıl hapis cezasına çarptırılması ve hüküm giydikten sonra çocuk tacizcisi olarak kayıtlara geçirilerek ömrünün sonuna dek polis tarafından izlenmesi bekleniyor.
Ritter, 15 yaşında 'Emily' adında bir kız olduğunu sandığı kişiyle 'Delmarm4fun' takma adıyla konuştu ve New York'ta yaşayan 44 yaşında bir erkek olarak kendini tanıttı. Emily aslında polis memuru Ryan Venneman'dı.
Evli olan Ritter, Emily'den fotoğrafını istedi ve webcam'ini açtı. Kızın 15 yaşında olduğunu öğrenince kamerayı kapatan fakat daha sonra tekrar açan Ritter'ın kamera karşısında mastürbasyon yaptığı tespit edildi.
Mesajlaşma Şubat 2009'da tespit edildi ve kasımda sonlandırılan soruşturmanın ardından Ritter çocuk taciziyle suçlandı. Eski ABD Başkanı George W. Bush'u ve Irak politikasını en fazla eleştiren isimlerden biri olan Ritter'ın başı daha önce de küçük yaştaki kızlarla temasa geçme nedeniyle derde girmişti.
Haziran 2001'de bir başka cinsel içerikli mesajlaşma nedeniyle hakkında dava açıldı. Ancak dava delil yetersizliğinden reddedildi. New York Post, Ritter'ın Nisan 2001'de de benzer bir olaydan yakalandığını, ancak kendisine suçlama yöneltimediğini yazdı.
1991-1998 yılları arasında BM'nin baş silah denetçisi olarak görev yapan Ritter, devrilen ve idam edilen Irak lideri Saddam Hüseyin'in sahip olduğu iddia edilen kitle imha silahlarını bulmakla yükümlüydü.
ABD, Bağdat'ın denetçi ekiplerle işbirliği yapmayı reddetmesi karşısında hiçbir şey yapmayınca 1998'de istifa etti. ABD'nin Irak politikasının en önde gelen tenkitçilerinden biri haline geldi.
Görevi bıraktıktan sonra danışman olarak çalışan Ritter'ın ABD'nin Irak'taki politikalarına ilişkin iki kitabı bulunuyor.


Geri Dön