Bo Şilai davası sona erdi

Çin'de Komünist Partisi eski başkanı Bo Şilai'nin yargılandığı dava sona erdi.

Bo Şilai davası sona erdi

Çin'de rüşvet almak, yolsuzluk ve yetkilerini suistimal etmek suçlarından yargılanan Komünist Partisi eski başkanı Bo Şilai hakkındaki kararın önümüzdeki günlerde açıklanacağı kaydedildi.

Çin mahkemeleri özellikle ağır suçlarda sıklıkla verdikleri idam cezalarıyla tanınıyor. Savcılığın duruşmanın son gününde Bo Şilai hakkında ağırlaştırılmış ceza talebinde bulunması ve protokollerde cezayı hafifletici herhangi bir unsur bulunmadığı bilgisine yer verilmesi, Bo Şilai'nin karar açıklanana kadar zorlu bir bekleyiş süreci yaşayacağı anlamına geliyor.

Bo Şilai 3 milyon 300 bin euro tutarında rüşvet almakla ve karısının İngiliz iş adamı Heywood'un öldürülmesinde oynadığı rolü gizlemek için yetkisini kötüye kullanmakla suçlanıyordu. Eski politikacının eşi Gu Kailai cinayet suçlamasıyla yargılandığı davada geçen yıl idam cezasına çarptırılmıştı. Bo Şilai de hakkındaki suçlamaların ardından görevden alınmış ve partiden ihraç edilmişti.

Bo'nun destekçileri ise eski politikacının parti içindeki güç mücadelesine kurban gittiği görüşünde. Çin'in doğusundaki Jinan kentinde görülen davayı sadece resmi medya kuruluşlarına bağlı gazetecilerin izlemesine izin verilmesi nedeniyle davayla ilgili tarafsız haber kaynağı bulunmuyor. Verilen ifadeler ve dava süreci ile ilgili bilgiler ise mahkemenin kendi blogu üzerinden kamuoyuna duyuruldu.

©Deutsche Welle Türkçe

DW/AFP/dpa, BW/BÖ

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler