HABER

Böbrek taşı hastalarına "beslenme" uyarısı

Böbrek taşı hastalarına "beslenme" uyarısı

TRABZON (İHA) - Trabzon Fatih Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hakan Usta, böbrek taşı rahatsızlığı çeken hastaların beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi ve çok su tüketmesi gerektiğini söyledi.

Hemodiyaliz Hekimi Dr. Hakan Usta, böbrek taşının kalsiyum oksalat ya da ürik asit gibi maddelerin idrar içinde normalden daha fazla bulunması durumunda oluştuğunu belirterek bu maddelerin böbrekte zamanla kristaller halinde çökerek ve büyüyerek böbrek taşını meydana getirdiğini kaydetti. Dr. Usta, böbrek taşlarının ancak yer değiştirerek veya idrar kanallarından aşağıya doğru hareket ederek vücuttan atılabildiğini dile getirdi.

Böbrek taşı rahatsızlığının en önemli belirtisinin sık rastlanan ağrılar olduğunu söyleyen Dr. Usta, bu ağrının taşın bulunduğu tarafta daha çok hissedildiğini, ancak taşın vücuttaki hareketine bağlı olarak ağrının yerinin de değişebileceğini belirtti. Böbrek taşı rahatsızlığının belirtileri arasında idrarda kanama, bulantı, kusma, idrar yaparken acı çekme, yanma ve idrar sıkışıklığı hissinin de yer aldığını kaydeden Dr. Usta, nadiren belirti vermeyen böbrek taşlarına da rastlamanın da mümkün olduğunu ifade etti.

Böbreklerinde taş bulunan hastaların beslenmelerine çok dikkat etmesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Hakan Usta, bu hastaların günde en az 3 litre su tüketmesini ve çay, kola gibi sıvılardan da kaçınmaları gerektiğini vurguladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön