HABER

Böbrek taşı oluşumunu önlemek için ne yapmalı? Bu besinleri tüketirken dikkat!

Her 11 kişiden birinde görülen böbrek taşı oluşumunu önlemek için neler yapılması gerektiği sıkça sorulan sorular arasında yer alır. Özellikle tekrarlayan böbrek taşı rahatsızlığında önlem almak daha büyük önem taşır. Böbrek taşının tekrarlama riskini en aza indirmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Yaşam tarız değişikliği ve sağlıklı beslenme ile böbrek taşı oluşumunu önlemek mümkündür.

Sağlıklı böbreklere sahip olmak özellikle ilerleyen yaşlarda karşılaşılabilecek böbrek hastalıklarına karşı da önlem almaktır. Bu nedenle böbrek taşı oluşumunu önlemek de önem taşır. Bu noktada kişilerin uygulaması gereken öneriler böbrek taşı oluşumunun tekrarlamasını önleyerek daha sağlıklı böbreklere sahip olmaya yardımcı olur. Peki bunun için ne yapmak gerekir? Konu ile ilgili merak edilenleri anlatan Üroloji Uzmanı Op. Dr. Murad Çeltik, bu sorunun yanıtını verdi.

BÖBREK TAŞI OLUŞUMUNU ÖNLEMEK İÇİN SU TÜKETİMİNE DİKKAT!

"Böbrek taşı oluşumunu engellemek için, su miktarının 1,5 litreden fazla içilmesi gerekir"diyen Üroloji Uzmanı Op. Dr. Murad Çeltik, "Tuz kısıtlaması, dengeli beslenme, etin azaltılması, sebze ağırlıklı beslenme, çay kahve miktarının sınırlandırılması önerilir" dedi.

Op. Dr. Çeltik, böbrek taşı oluşumunu önlemek için beslenmede başka nelere dikkat etmek gerektiğini şu sözlerle anlattı:

BÖBREK TAŞI OLUŞUMUNU ÖNLEMEDE BESLENME DÜZENİNİ GÖZARDI ETMEYİN!

Her yiyeceğin dengeli alınması en önemli özelliktir. Bu taş oluşumunu engellemek için çok önemlidir. Taşın oluşumunu önlemek açısından da, taş oluşumuna zemin oluşturan eksikliklerin yerine konması önleyici bir tedbir olacaktır. Taş düşürmüş bir hastanın belirli aralıklarla kontrollerini yaptırması önemlidir. Bu daha tehlikeli bir durumun oluşmasının önüne geçer.

BÖBREK TAŞI OLUŞUMUNU ARTIRAN BESİNLERİN TÜKETİMİNİ SINIRLANDIRIN!

Böbrekte taş oluşumu yönünden en riskli maddelerin başında oksalat gelir. Bu nedenle günlük beslenmede zengin oksalata sahip besinlerin çıkartılması gerekir. Böbrek taşı hastaları bazı besinlerin tüketimini sınırlandırmalıdır.

İçecekler: Çay, kahve ve alkol.
Sebzeler: Ispanak, pazı, pancar, bamya, mısır, taze fasulye, patates, domates, soya, maydanoz, dereotu, ebegümeci, roka, tere otu.
Meyveler: İncir, ahududu, kırmızı erik, çilek, böğürtlen, kuş üzümü.
Kuruyemişler: Ceviz, fındık, badem, yer fıstığı.

Ayrıca susam, çikolata, kakao, hardal ve soya tüketimi de sınırlandırılması gereken besinler arasındadır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
hiç zamet etmeyin şu aclıgın recetesini verinki tok kalmayı başaralım onu yeme bunu yeme o zaman niye calışıyoz? allah her nimeti biz kularına vermiş yesinler diye dengeli bir şekilde her nimetten faydalanacaksın
Geri Dön