Bodrum'da yanan alanlar ağaçlandırılıyor

Bodrum - Milas Orman İşletme Müdürü Ayhan Bayrak, 2007 yılında Bodrum Kızılağaç'ta çıkan yangında zarar gören 47 bin ağacı kestiklerini belirterek, "Bunların yerine 250 bin fidan dikildi; yanan alanlara 1370 kilogram tohum atıldı" dedi.

Yanan alanların yeşillendirme çalışmalarının devam edeceğini kaydeden Bayrak, "Amacımız Bodrum gibi turistik bir bölgenin etrafında dinlenme amaçlı bir orman kurmak. Bölgeye özellikle keçi boynuzu, erguvan, kara servi ve mavi servi, yol kenarlarına ise zakkum diktik. Bu pazar günü saat 11.00'de Kızılağaç'ta fidan dikme töreni var. Yani Bodrumlular ileride rahatlıkla buralarda gezip eğlenebilecek piknik yapabilecek.

Yangınların yüzde 95'i insan kaynaklı. Bu nedenle vatandaşlar orman yangınları konusunda çok dikkatli olmak zorunda" dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan ise Kızılağaç yangınının Bodrum için acı bir kayıp olduğunu; bu yangında 308 hektarlık ormanlık alanın yeşilden siyaha döndüğünü belirtti. Ağan, Bodrumspor'un geçen yaz yanan alanları yeşillendirilmesine katkı sağlamak amacıyla konser düzenlediğini ve bu konserden elde edilen gelirin yetkililere teslim edileceğini belirtti.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler